«

»

Jak postupovat při potížích s prostatou

Máte-li potíže s prostatou, nejrozumnější je navštívit ordinaci praktického lékaře nebo urologa. Potíže s prostatou se projevují několika příznaky, je vhodné věnovat pozornost každému z nich.

Potíže s prostatou poznáme podle mnoha příznaků

Změna charakteru/kvality močení – slabý proud moči, obtížný začátek močení, zdlouhavé nebo přerušované močení, odkapávání moči na konci močení, nedokonalé vyprázdnění močového měchýře. Změna frekvence močení – potřeba nočního močení, časté nucení na močení a častá potřeba močení. Změna vzhledu ejakulátu – v ejakulátu se může objevit příměs krve. Závažné onemocnění prostaty mohou signalizovat i bolesti v oblasti zad, pánve, kyčelních kloubů a kostí.

Ve většině případů časného stadia onemocnění zhoubným nádorem prostaty nemusí mít muž vůbec žádné příznaky a právě v tomto stadiu je nevyšší šance na definitivní vyléčení. Na výskyt onemocnění je tedy třeba myslet a provést vyšetření aktivně a včas. Vyšetření prostaty se muži nemusí obávat. Provádí se stanovení krevního testu (vyšetření PSA – Prostatický Specifický Antigen), který vypovídá o možné přítomnosti nádorových buněk v prostatě, a pohmatové vyšetření prostaty prstem zavedeným do konečníku.

Pokud jsou hodnoty krevních testů v normě a pohmatové vyšetření bez abnormality, lékař zve pacienta na kontrolu po jednom až dvou letech. Pokud jsou termíny prohlídek dodržovány, je nádor, v případě že se objeví, obvykle podchycen a léčen včas.

Jsou-li hodnoty krevních testů vyšší nebo je-li zjištěno abnormální pohmatové vyšetření, posílá praktický lékař pacienta k urologovi, který provede další vyšetření, vedoucí k potvrzení či vyloučení přítomnosti zhoubného nádoru v prostatě. Pro stanovení diagnózy může být potom provedena ještě biopsie prostaty. Spočívá v odběru několika malých vzorků z prostaty přes konečník pod kontrolou ultrazvukového vyšetření. Jedná se o vyšetření, které je rovněž prováděno ambulantně.

V případě, že se prokáže nádorové postižení prostaty, je možné zahájit léčbu, která je tím úspěšnější, čím dříve je započata. V současnosti nejúčinnější způsob léčby, který může vést až k úplnému vyléčení karcinomu prostaty je operační odstranění prostaty (radikální prostatektomie) nebo její ozáření (radioterapie). Pokročilá stadia onemocnění jsou léčena hormonálně, je ale třeba zdůraznit, že tato léčba může sice postup onemocnění zpomalit, ale nikoli již vyléčit!

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/jak-postupovat-pri-potizich-s-prostatou/

Napsat komentář