«

»

Klady a zápory antikoncepce

V současné době si intimní život bez antikoncepce většina nedovede představit. K životu moderní ženy neodmyslitelně antikoncepce patří. Jaké však má klady a zápory?

Výběr antikoncepce

Na dnešním trhu je nepřeberné množství různých antikoncepčních prostředků. Záleží jen na vás, pro jaký z nich se rozhodnete. Navíc vám jistě rád pomůže s výběrem váš gynekolog. Řekne vám, která antikoncepce je pro vás nejvhodnější, anebo které se máte ze zdravotních důvodů vyhnout. Důležitý faktor je věk. Každý věk si žádá jiný typ, každý věk prožívá intimní život jinak.

Přirozená antikoncepce

K těmto metodám patří například přerušovaná soulož nebo počítání plodných a neplodných dnů. Kromě toho, že absolutně nezasahuje do organismu, je také levná. Ovšem na její spolehlivost raději nesázejte. Věřit, že pomocí těchto metod nedojde k nežádoucímu těhotenství, je stejné jako věřit na pohádkovou vílu.

Bariérová antikoncepce

V této kategorii je u nás rozšířený pouze kondom. Jeho veliké plus je v tom, že chrání nejen proti početí, ale také před pohlavně přenosnými nemocemi. Je k dostání téměř všude a nepotřebujete na něj lékařský předpis. Jeho nevýhoda je ta, že ne vždy ho máte s sebou a také není stoprocentně spolehlivý.

Jsou ženy, které pro slastný intimní život kondomy neuznávají. Naopak někteří muži si sexuální život bez kondomu nedokáží představit.

Chemická antikoncepce

Tyto prostředky fungují na principu spermicidních látek. To znamená, že zvyšují kyselost v pochvě a tím paralyzují nebo úplně hubí spermie. Prodávají se ve formě pěny, želé, krémů nebo globulí. Bývají méně spolehlivé a doporučuje se kombinovat je s kondomem.

Hormonální antikoncepce

Patří mezi nejrozšířenější. Je oblíbená nejen díky vysoké spolehlivosti, ale i snadnému použití. Podává se ve formě pilulek, které se však musí užívat denně. Nebo ji můžete používat ve formě podkožních implantátů, injekcí nebo náplastí. Hormonální antikoncepce zabrání těhotenství více než z 90%.

Riziko u této antikoncepce je u žen, které užívají i jiné léky a u kuřaček. Dlouhodobé užívání může vést k zatěžování trávicího traktu a jater.

Nitroděložní antikoncepce

Jde o tělíska, která se umisťují přímo do dělohy. Zde zabraňují otěhotnění mechanicky i chemicky. Vylučují totiž látky, které ničí spermie. Tělísko se zavádí na dobu maximálně pěti let. Poté se musí vyměnit.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/klady-a-zapory-antikoncepce/

Napsat komentář