«

»

Očkování sníží výskyt rakoviny děložního čípku

Rakovina děložního čípku je závažná nemoc. Ohrožuje lidský život. Nejčastěji postihuje ženy ve věku 15 – 45 let. Lidské papilomaviry jsou její příčinou.

Včasné očkování je účinná prevence

Lidské papilomaviry (HPV) jsou běžné viry. Vyskytují se u mužů i žen. Papilomavirů je více jak 100 typů. Většina typů nezpůsobuje žádné problémy. Určité typy HPV vyvolávají běžné bradavice (např. na chodidlech). Jiné typy HPV pak způsobují genitální bradavice a abnormální buňky. Oblast genitálií zasahuje zhruba 30 typů HPV.

Abnormálními buňkami rozumíme takové buňky, které ve sliznici děložního čípku změnily vzhled. Mějme na paměti, že se v této fázi zatím nejedná o rakovinné buňky. Bez léčby však časem může docházet k rozvoji rakoviny děložního čípku. Trvá to i několik let, než se z abnormálních buněk stanou buňky rakovinné.

Podezřelé změny buněk čípku může včas odhalit Váš gynekolog. Je tedy vhodné účastnit se preventivních prohlídek. Neváhejte zeptat se na odběr cytologie. Můžete tak přejít rakovinnému bujení.

Genitální bradavice jsou jakési vyvýšené útvary. Objevují na vnějších genitáliích nebo poblíž konečníku. Mají bílou nebo perleťovou barvu. Zřídka se objevují také uvnitř pochvy a na děložním hrdle. Můžeme pociťovat pálení, svědění či bolest. Genitální bradavice způsobuje odlišný typ HPV, než který způsobuje rakovinu děložního čípku.

Rakovina děložního čípku je léčena ozařováním, chemoterapií nebo také operací. Někdy se používá i více léčebných metod najednou.

Podle statistik v České republice ročně onemocní cca 1.000 žen. Nemoci podlehne téměř 400 z nich. V pomyslném žebříčku nás tato čísla řadí na první místa (v rámci Evropské unie). V Evropské unii je rakovina děložního čípku druhým nejčastějším typem rakoviny u žen ve věku 14 – 44 let.

I proto vznikají národní vakcinační (tzv. screeningové) programy, zaměřené na prevenci rakoviny děložního čípku. Vakcinační programy mohou snížit výskyt rakoviny děložního čípku až o 80 %. U nás je tento program zaveden od loňského roku.

Proti rakovině děložního čípku se v České republice očkuje déle než dva roky. Silgard je jedna ze dvou existujících vakcín. Silgard chrání i před viry, které způsobují další pohlavně přenosné onemocnění – genitální bradavice.

Touto vakcínou se očkují dívky a chlapci ve věku 9 -15 let. Nositeli HPV jsou muži, proto by matky chlapců měli zvážit jejich vakcinaci. Další skupinou jsou ženy 16 – 26 let.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/ockovani-snizi-vyskyt-rakoviny-delozniho-cipku/

Napsat komentář