«

»

Podrobně o vaginální mykóze

Více než 70 procent žen se alespoň jednou v životě setká s nepříjemnou komplikací zvanou „vaginální mykóza“.


Naše babičky na vaginální mykózy netrpěly

Téměř polovina z nich se s tímto problémem potýká opakovaně. Za dob našich babiček tomu tak nebývalo. Této infekci totiž „jdou k duhu“ nové trendy v oblékání žen, které se začaly objevovat zhruba před půlstoletím. Vaginální mykózu mohou „nastartovat“ i další na první pohled nevinné faktory: příliš častá a důkladná hygiena intimních partií, kondomy, mycí gely nebo léčba antibiotiky. Mykóze svědčí i hormonální změny, častější zkušenosti s nimi proto mají ženy v těhotenství.

Vaginální mykózu způsobují různé druhy kvasinek rodu Candida. Ty žijí běžně v našich střevech, aniž by nám to způsobovalo jakýkoliv problém. Téměř polovina žen má tyto bakterie v pochvě, za normálního stavu ale neškodí ani tam. Pokud je ovšem narušena rovnováha mikroflóry pochvy, mohou se kvasinky přemnožit a způsobit zde velmi nepříjemný zánět.

Mykóza postihuje organismus v době jeho oslabené obranyschopnosti, a málokdy proto zůstane jen u kvasinek – jejich útok obvykle doprovází hned několik dalších infekcí. „Nejčastějším výsledkem mikrobiologického vyšetření je směs kvasinek a bakterií ze střevního traktu nebo virů a bakterií z horních cest dýchacích,“ říká gynekoložka Dagmar Makalová.

Vaginální mykóza se projevuje několika typickými příznaky. Těmi nejnepříjemnějšími jsou svědění pochvy a pálivá, řezavá bolest při močení a pohlavním styku. Zevní rodidla jsou v průběhu zánětu často zarudlá. Nejviditelnějším příznakem je pak výtok z pochvy. Ten může být různý, nejčastěji hustý a tvarohově bílý, někdy naopak řídký a téměř bezbarvý.

„Subjektivní pocity jako svědění a pálení obvykle žena pociťuje o dost dříve, než se dostaví výtok. Žena, která má se záněty opakovanou zkušenost, se podle těchto příznaků může zařídit a přijmout proti výtoku preventivní opatření,“ říká doktorka Makalová.

Vaginální mykóza je dnes celosvětově nejčastějším důvodem návštěvy žen u gynekologa. To ale neplatí zase tak dlouho. Ještě před druhou světovou válkou totiž mykózou trpělo jen nepatrné množství žen. Neuvěřitelně prudký vzestup výskytu tohoto nepříjemného onemocnění zaznamenali gynekologové až v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století. Důvod je prozaický. Kvasinkám, které vaginální mykózu způsobují, totiž svědčí nošení punčocháčů a kalhot. A vůbec „nejlepší variantou“ jsou pro ně džíny.

Kalhoty, spodní prádlo z neprodyšného materiálu nebo mokré plavky přispívají k zapařování a pocení a mění pH v pochvě. Pokud se chcete úspěšně vyléčit z vaginální mykózy, musíte především změnit styl oblékání. Alespoň po dobu léčení se zcela vyhýbejte nošení džín, nejlepší, co můžete v boji s mykózou udělat, je nahradit většinu kalhot v šatníku sukní, a když není zima, tak nenosit ani punčocháče. Kalhotky si vybírejte bavlněné. Ve chvíli, když vás trápí mykóza, ale nemáte výtok, zkuste doma chodit „naostro“. Umožňuje to vašim intimním partiím dostatečně „dýchat“ a léčba vaginální mykózy bude díky tomu kratší a jednodušší.

Pokud se vám vaginální mykózy vracejí, může to mít hned několik příčin. Obvykle jde o problémy s mikroflórou pochvy, velmi často je ale narušená i imunita celého organismu, některé pacientky trápí také dlouhodobé problémy se štítnou žlázou. A tehdy musí přijít na řadu komplexní léčba za použití systémové enzymové terapie, která nastolí rovnováhu organismu.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/podrobne-o-vaginalni-mykoze/

Napsat komentář