«

»

Antikoncepce

Užívání antikoncepce snižuje počet nechtěných těhotenství a tím pádem se snižuje počet potratů.

Různé druhy antikoncepce umožňují použití antikoncepce ženám, kterým některé druhy nevyhovují. Antikoncepce nemusí vyhovovat třeba ze zdravotních důvodů nebo kvůli věku ženy.

V dnešní době máme mnoho druhů antikoncepce

Antikoncepce je název pro metody zabraňující vzniku těhotenství. Výběr nejlepší antikoncepce závisí na věku ženy, jejím zdravotním stavu a nemocech, které prodělala. Každá antikoncepční metoda má určitou spolehlivost. Doporučení vhodné antikoncepce závisí na lékaři.

K nejrozšířenější antikoncepční metodě patří hormonální antikoncepce – minipilulky. Základem je podávání dvou druhů hormonů ve správné dávce. Tabletky se podávají obvykle tři týdny, potom následuje týdenní přestávka.

Chemická antikoncepce, to jsou různé lékové formy (pěny, vaginální tablety, želé, čípky) obsahující látky, které hubí spermie. Chemická antikoncepce se zavádí do pochvy před pohlavním stykem. Tento druh antikoncepce je značně nespolehlivý.

Bariérová antikoncepce se dělí na mužskou a ženskou. Tvoří vlastně mechanickou překážku cestě spermií. Ženská bariérová antikoncepce se vkládá do pochvy a mužská se nasazuje na penis.

Přirozenou antikoncepci představuje například metoda plodných a neplodných dnů nebo přerušovaná soulož. Rozhodně nepatří ke spolehlivým metodám.

Nitroděložní antikoncepci představuje nitroděložní tělísko. Toto tělísko tvaru písmene T je umístěno v děloze. Nitroděložní tělísko bývá některými odborníky spojováno se zvýšeným rizikem zánětlivého onemocnění pánve a mimoděložního těhotenství. Tento druh se doporučuje ženám, které mají stálého partnera, užívání tablet jim způsobuje problémy nebo kuřačkám starším 35 let.

Pohotovostní antikoncepce se užívá v případě náhlého selhání jiné metody nebo při nechráněném styku. Lze ji použít až po pohlavním styku. Existují i další nezařazené druhy jako je sterilizace, injekce nebo podkožní implantát.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/antikoncepce/

Napsat komentář