«

»

Genitální bradavice se přenášejí pohlavním stykem

Nepříjemné pálení, svědění nebo dokonce velmi bolestivé stavy. To všechno mohou způsobit genitální bradavice – měkké, bílé či tělově zabarvené útvary na kůži. V jiných případech mohou znamenat pouze estetický problém bez dalších vedlejších příznaků.

Jak genitální bradavice rozpoznáme?

Genitální bradavice se nejčastěji objevují na vnějších pohlavních orgánech nebo poblíž konečníku mužů i žen. V některých případech ale mohou vyrůst i v pochvě či na děložním hrdle ženy.

Genitální bradavice způsobují lidské papilomaviry, které se přenášejí blízkým tělesným kontaktem při pohlavním styku. Inkubační doba od nákazy po první projevy onemocnění se pohybuje mezi šesti týdny až osmi měsíci. Jde o poměrně častý zdravotní problém: během života se s ním setká deset procent mužů a žen.

Léčba genitálních bradavic záleží na jejich velikosti a místě výskytu. Mohou zmizet i samy, většinou je ovšem třeba obrátit se na lékaře. Při léčbě se používají speciální krémy či roztoky na předpis, bradavice se dále odstraňují zmrazováním, vypalováním či laserem, eventuálně i chirurgicky. Bohužel se po čase mohou objevit znova: typy papilomavirů, které infekci způsobují, mohou v organismu přežívat dlouhodobě.

Genitální bradavice znali už ve starověkém Římě. Jejich výskyt se tehdy pokládal za důsledek promiskuity a nevázaného (análního) sexu. Genitální bradavice trápily naše předky i ve středověku, kdy se ovšem mezi pohlavními nemocemi nedělaly valné rozdíly. Za sexuálně přenosnou nemoc byly genitální bradavice označeny až v padesátých letech minulého století. Nemoc přivezli vojáci z Korejské války. Jejich výskyt se u partnerek vojáků objevil asi šest týdnů po návratu domů.

Výskyt genitálních bradavic způsobuje pacientům při intimním styku s partnerem  psychické potíže a stresové stavy i dnes. Jak vyplývá z amerického průzkumu vzorku 11 000 sexuálně aktivních mužů a žen mezi 18 až 59 lety, genitálními bradavicemi trpí třikrát častěji ženy než muži. U žen ve věku mezi 25 až 34 lety se vyskytují asi u deseti procent z nich. U mužů byla infekce nejfrekventovanější mezi 35. až 44. rokem – asi šestiprocentní.

Riziko vzniku genitálních bradavic úměrně stoupá s častým střídáním sexuálních partnerů. Kdo žije promiskuitně, má reálně vyšší šanci, že se s genitálními bradavicemi za svého života setká. Proti genitálním bradavicím ovšem existuje účinné očkování jedinou vakcínou na našem trhu (Silgard). Kromě vzniku genitálních bradavic vakcína chrání i proti dalším dvěma agresivním virům, které způsobují rakovinu děložního čípku. Zájemci se tak mohou nechat očkovat proti dvěma infekcím současně.

Odborníci očkování doporučují dívkám a mladým ženám mezi 9. až 26. rokem. Nejúčinnější je tehdy, pokud děvčata zatím nezačala se sexem. Očkovat však lze i v případě, kdy mladá žena žije s jedním stálým partnerem a muže nestřídá.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/genitalni-bradavice-se-prenaseji-pohlavnim-stykem/

Napsat komentář