«

»

I užívání antikoncepce má svá rizika. Znáte je?

Hormonální antikoncepce patří vedle penicilinu, počítače, internetu a mobilního telefonu k jedněm z nejpřevratnějších objevů 20. století. Její masové používání významně ovlivnilo životy milionů lidí. Jenže každá mince má dvě strany. Jaká nebezpečí pilulky, náplasti a spol. skrývají?

Hormonální antikoncepci užívají ženy nejen k plánování těhotenství, ale i léčbě akné

Výhody, které s sebou objev malé pilulky nese, znají dnes už i děti. Její nesporný přínos, jakožto nejspolehlivější ochrany proti nechtěnému otěhotnění, nelze zpochybnit. Vděčíme jí za výrazný pokles nebezpečných potratů, pro ženské pokolení představuje její vynález skutečnou sexuální revoluci. Antikoncepce se stala jedním z nejvýnosnějších produktů farmaceutického průmyslu. Výrobci se snaží prezentovat vedlejší pozitiva: upravení nepravidelného krvácení či zlepšení pleti. O rizicích se zmiňují jen drobným písmem v příbalových letácích. O kterých?

Plicní embolie je život ohrožující komplikace. Vzniká obvykle následkem žilní trombózy, která se nejčastěji projevuje otokem a zarudnutím dolní končetiny. Sraženina se v takovém případě může utrhnout a oběhem dostat do žil, které se následně ucpou a mohou způsobit smrtelnou plicní embolii nebo cévní mozkovou příhodu. Řada žen má již vrozenou dědičnou dispozici ke vzniku krevních sraženin, která může být roky nepoznána. Hormonální antikoncepce je vedle kouření a vyššího věku významným rizikovým faktorem. Důležité je proto vědět, že hormonální antikoncepce se má vysadit několik týdnů před operací.

Antikoncepce často snižuje chuť na sex. Pilulky přímo působí na hospodaření s hormony, v této souvislosti především s testosteronem. U některých žen není tento jev pozorován, protože uživatelka někdy intenzivněji vnímá oproštění od strachu z nežádoucího otěhotnění.

Výrobci připouštějí mírný vzestup váhy jen při používání injekcí, ale některé přípravky zvyšují riziko zadržování vody. Navíc nikdo předem neví, zda žena bude nebo nebude právě ten nešťastný typ, který po několika měsících užívání hormonů nabere mnoho kilo.

Názory na tyto vedlejší účinky jsou zatím stále velmi kontroverzní. Výsledky studií mnohdy přímo korespondují s cílem jejich zadavatelů. Nejrozšířenější je názor, který často uvádějí sami producenti, že hormonální antikoncepce snižuje riziko rakoviny dělohy a vaječníků a mírně zvyšuje riziko rakoviny prsu. Ohledně depresí – pravděpodobně záleží na mnoha zcela subjektivních faktorech a na konkrétním přírodním i umělém chemickém koktejlu, který vám koluje v krvi.

Český biolog Jaroslav Petr z Výzkumného ústavu živočišné výroby přinesl nedávno šokující informace o účincích hormonů na životní prostředí. „Lidským přičiněním se dostává do životního prostředí asi 55 tisíc chemikálií. Velkou neznámou je vzájemná souhra některých látek. Poprvé se vědci s tímto problémem střetli v 80. letech minulého století ve Velké Británii, kde narazili v jedné řece na samce ryb plotic, kteří měli varlata prosycená žloutkem, jako kdyby se nepřipravovali na produkci spermií, ale chystali se klást jikry,“ uvedl biolog Jaroslav Petr.

„Vědci pátrali po příčině a zjistili, že se »poženštění« ryb netýká jen plotic ve sledované řece,“ pokračuje biolog Petr. „Zasaženy byly prakticky všechny toky a poruchy pohlavního vývoje byly patrné dokonce i u platýsů, kteří žijí v moři při ústí velkých řek. Zdrojem hormonů se ukázala být hormonální antikoncepce, kterou ženy vylučovaly s močí. Ta se dostává do čističek odpadních vod, kde je vystavena intenzivní činnosti masy bakterií. Mikrobi se sice pokoušejí hormony rozložit, ale daří se jim to jen částečně. Jejich činností vznikají látky, které mají na ryby ještě silnější účinky než původní hormony.“

Zvrat pohlaví pod vlivem hormonů z antikoncepce byl znovu prokázán švédskými vědci z university v Uppsale i u žab. Tým vedený Cecilií Bergovou uvádí ve své studii, že choval pulce skokana hnědého ve vodě, která obsahovala hormon z antikoncepce v koncentracích, v jakých se tato látka vyskytuje v přírodě. Výsledek byl šokující. U všech žab se začaly vyvíjet samičí pohlavní žlázy a z pulců vyrůstaly samice. V čisté vodě se polovina pulců vyvíjela v samce s varlaty.

Jak působí hormony zabraňující těhotenství? Základem antikoncepčního efektu je podávání estrogenu ve správné dávce. Ten by ale nestačil, protože působí růst děložní sliznice. Výsledkem by bylo nepravidelné krvácení z dělohy a zvýšené riziko její rakoviny. Proto se podává i druhý hormon, progesteron. Ten je nutný k tomu, aby zbrzdil růst sliznice dělohy, a také zajistí pravidelné měsíční krvácení.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/i-uzivani-antikoncepce-ma-sva-rizika-znate-je/

Napsat komentář