«

»

Nedostatek pohybu zapříčiní obezitu

Obezita je chronické onemocnění, při kterém se v těle nahromadí nadměrné množství tuku. 65% mužů a 54% žen v České republice je obézních nebo má nadváhu.

Obezita je nemoc

Nejméně z 50% mohou za obezitu geny. V případě, že jsou oba rodiče obézní, je téměř 80% pravděpodobnost výskytu obezity i u jejich potomka. Dá se tomu zabránit, pokud dítě dodržuje správné stravovací návyky a má dostatek pohybové aktivity.

Lidé jsou v dnešní době méně aktivní než tomu bylo kdysi. Volný čas tráví vysedáváním u televize, počítačů, neprovozují žádný sport, dopravují se autem. Tím začíná ochabovat svalovina a přibývat tuková tkáň až dojde ke vzniku obezity.

K rozvoji nadváhy a později i obezitě může přispět užívání některých léků, které zvyšují chuť k jídlu. Zejména to jsou léky na uklidnění, antidepresiva, psychofarmaka, léky pro hormonální léčbu žen, glukokortikoidy.

V některých případech můžou i emoce podporovat obezitu. Stres, rozrušenost, deprese nebo dokonce nuda někdy vedou k nadměrnému jedení. Lidé tak zapomenou na to špatné (emoce) a věnují se jen tomu dobrému (jídlo).

Pokud obezitou trpíte a jste přesvědčeni, že s touto nemocí chcete bojovat, požádejte o pomoc svého lékaře. Ten může posoudit jaká je nejpravděpodobnější příčina Vaší obezity. Léčba zahrnuje vhodné stravovací návyky, pravidelný pitný režim, odpovídající pohybový režim. V boji proti obezitě budete právě Vy hnací silou léčby.

Rizikové faktory obezity je diabetes, srdečně cévní onemocnění a vysoký krevní tlak. Dále zvýšená hladina cholesterolu, pohybové obtíže, artróza a onemocnění žlučníku.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/nedostatek-pohybu-zapricini-obezitu/

Napsat komentář