«

»

Antikoncepce a její možnosti

Pojem antikoncepce označuje veškeré metody, které způsobují chtěnou, dočasnou a vratnou ztrátu schopnosti oplodnění. Antikoncepce brání neplánovanému těhotenství.

Antikoncepce v dnešní době

V současné době si můžeme pořídit řadu moderních antikoncepčních přípravků. Máme tedy na výběr různé možnosti. Dnešní antikoncepční přípravky můžeme rozdělit do třech základních skupin.

První skupinou je kombinovaná hormonální perorální antikoncepce. Tento druh antikoncepce kombinuje ženský pohlavní hormon estrogen a hormon žlutého tělíska tzv. progestin. Tato antikoncepce jemně zasahuje do mechanismu zpětných vazeb mezi vaječníky a mezi-mozkovými centy, která řídí ovulaci. Do této skupiny antikoncepce patří všechny antikoncepční pilulky a náplasti.

Druhou skupinou je gestagenní antikoncepce. Tento druh antikoncepce obsahuje pouze hormon žlutého tělíska. Tato skupina antikoncepce je založena na působení v oblasti děložního hrdla, kde vytváří jakýsi „hlen“, který je pro spermie nepropustný. Tato antikoncepce existuje v podobě tzv. minipilulek, injekcí nebo tělísek, která jsou ukládána do podkoží našeho těla až na dobu několika let.

Poslední, třetí skupinou je nitroděložní antikoncepce. Pod pojmem nitroděložní antikoncepce si můžeme představit jakési tělísko, které se zavádí přímo do dělohy ženy. Toto tělísko znemožňuje spermiím, aby pronikly k vajíčku.

V současné době se také pracuje na tom, aby bylo konečně vyslyšeno přání asi každé ženy. Vědci pracují na vývoji mužské antikoncepce, která bude obsahovat látky hubící spermie.

Všechny výše zmíněné skupiny antikoncepcí jsou vysoce účinné proti neplánovanému otěhotnění. Důležité je, aby byla antikoncepce užívána vždy přesně podle přívalového letáčku.

Antikoncepce má i příznivé zdravotní účinky (samozřejmě kromě ochrany před neplánovaným početím) – některé druhy antikoncepcí jsou zaměřeny na naši pleť, jiné druhy nás chrání například před růstem ošklivě vypadajících černých chloupků na obličeji, prsou či bříšku.

Antikoncepce nám také zajistí, že náš menstruační cyklus bude naprosto pravidelný. Menstruaci tak dostaneme vždy naprosto pravidelně – ve stejný den a někdy dokonce i ve stejnou hodinu.

Alternativy antikoncepce

Alternativou výše zmíněných antikoncepcí může být například metoda přerušovaného pohlavního styku. Tato metoda má několik různých pod-metod. Ta nejdůležitější a asi i nejefektivnější spočívá v tom, že muž přeruší soulož ještě před samotným orgasmem a ejakulaci provede mimo rodidla ženy. Tato metoda spočívá v tom, že spermiím zabráníme v cestě do pohlavního ústrojí ženy. Výhodou této metody je pouze „její okamžitá dostupnost“. Existuje však velké riziko selhání této metody – ne všichni muži se totiž dokáží spolehlivě ovládnout a soulož včas přerušit.

Možností, jak zabránit těhotenství je tedy celá řada. Máme na výběr z mnoha alternativ antikoncepce. S výběrem antikoncepce by nám měl vždy pomoci náš gynekolog. S gynekologem se poradíme, jaké finanční a jiné nároky na antikoncepci klademe – lékař nám zvolí antikoncepci „přímo na míru“.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/antikoncepce-a-jeji-moznosti/

Napsat komentář