«

»

Antikoncepce po porodu

Mít děťátko, často i více dětí, je přání většiny žen. Ale málokterá žena si přeje znovu otěhotnět ihned po porodu. Důležité je proto myslet na vhodnou antikoncepci.

Krátce po sobě následující těhotenství jsou pro matku i její nenarozené miminko ohrožením na zdraví. Těhotenství a porod představují pro tělo velkou zátěž a starosti, které následují po porodu, ženu vyčerpávají i psychicky. Proto otázku správné antikoncepce po porodu jistě není radno zanedbat.

Antikoncepci je nutno dobře vybírat

To, že se páru narodí miminko, jistě neznamená konec intimního života partnerů. Jaké jsou tedy možnosti ochrany před neplánovaným početím v období po porodu? Je vhodné poradit se s gynekologem o tom, jaká metoda je pro ženu nejlepší.

Během období šestinedělí je zvýšené riziko poševní infekce, proto by ještě nemělo k pohlavnímu styku dojít. Pokud se tak stane, je nejvhodnějším antikoncepčním prostředkem kondom.

Pokud žena nekojí, má po porodu stejné možnosti při výběru antikoncepce jako před otěhotněním.

Kojení a antikoncepce

Kojení samo o sobě je také jednou z možností antikoncepce, ale rozhodně se žena nemůže spolehnout pouze na ně. Při tvorbě mateřského mléka se vylučuje hormon prolaktin, který chrání před otěhotněním. Záleží však na četnosti kojení – nejméně jednou za 3-4 hodiny.

Pokud žena kojí, nemůže užívat klasickou kombinovanou hormonální antikoncepci. Obsahuje totiž estrogeny a gestageny, které mohou ovlivnit složení mateřského mléka. Antikoncepci ve formě pilulek ale je možno užívat i po porodu. Nejčastěji je u nás užíván nejspíše Cerazette. Neobsahuje žádný estrogen, je to čestě gestagenní přípravek.

Další možnosti

Další možnost představují injekce Depo – Provera, které jsou také čistě gestagenní. Aplikují se jednou za tři měsíce.

Řešením na delší dobu je zavedení nitroděložního tělíska. Zavádí se na tři roky, obvykle zesilují menstruační krvácení. Jiná možnost je hormonální nitroděložní tělísko Mirena, které obsahuje gestageny. Zavádí se na pět let.

Nechce-li žena použít žádnou z těchto metod, může použít bariérovou antikoncepci – kondom, vaginální pesar a doplnit je spermicidními krémy a gely pro zvýšení účinku.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/antikoncepce-po-porodu/

Napsat komentář