«

»

Informace o vaginální infekci pro mladé dívky

Jsou věci, o kterých se běžně nebavíš ani s holkama ze třídy. Buď je ti trapný o tom začít mluvit, nebo máš pocit, že jim do toho nic není. Přitom bys o nich ráda něco věděla….

Výtok není normální

Bělavé nebo mírně nažloutlé a nezapáchající výtoky převážně způsobuje chlad, který je důsledkem oslabení sleziny, případně ledvin. Jazyk míváš bílý, je ti pořád zima, na ice coffee nemáš ani pomyšlení a ledově chladnou tě nechá i tvůj kluk. Vůně tvého pohlaví je spíš nakyslá jako bílé víno. Prohřívej se a výtok po určité době sám zmizí.

Tmavší výtoky se vyskytují častěji v horku a doprovází je červený jazyk, tmavě červené až hnědé zevní genitálie, jejichž vůně je nahořklá jako připálená kůže (nebo jako když si prudce a rychle třeme o sebe dlaně a pak k nim přičichneme). I tento výtok po určité době sám ustoupí.

Kvasinky jsou drobné jednobuněčné organismy, které se rychle rozmnožují v příznivé teplotě, vlhkém prostředí a tam, kde mají dostatek potravy. Je přirozené, že žijí i v našem těle – ve střevě, kde se podílejí především na vyvážené střevní flóře.

Nejznámějším a nejčastějším zástupcem těchto kvasinek je Candida. Určité okolnosti mohou způsobit, že se přemnoží, například po nasazení silných antibiotik, při užívání hormonální antikoncepce, při stresu nebo špatné životosprávě: třeba při přemíře cukrů. Kvasinkovou infekci může zavinit i delší koupání v různých pěnách se zásaditým charakterem. V pochvě a v okolí poševního vchodu se totiž vytvoří zásadité prostředí, v němž se kvasinkám dobře daří. Kosmetický průmysl na to zareagoval výrobou kyselých pěn, které mají pH 5,5.

Velmi často se kvasinkový zánět objevuje po koupání v bazénech s chlorovanou vodou. Pronikne-li chlorovaná voda do pochvy, vlastně ji dokonale dezinfikuje a poruší tím její mikroflóru. V tomto čistém prostředí pak kvasinky začnou rychle bujet.

To, že tě přepadla kvasinková mykóza, poznáš naprosto jistě. Často ji totiž ruku v ruce doprovází ještě nadýmání, svědění konečníku, neurčité bolesti v břiše, afty, různé záněty dásní a velká, neodolatelná chuť na sladké. Poznáš to i podle stolice, která bývá při onemocnění napěněná, průjmovitá, anebo naopak začneš trpět zácpou. Máš-li některý z těchto příznaků, rozhodně navštiv svého gynekologa.

Vyléčení kvasinkového onemocnění vyžaduje velké úsilí jak pacienta, tak lékaře. Kvasinky je nutné bezezbytku vyhubit. Dnes už existuje široký výběr antimykotických přípravků, takže tvůj lékař má rozhodně z čeho vybírat. Léčba většinou trvá 3-8 dnů.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/informace-o-vaginalni-infekci-pro-mlade-divky/

Napsat komentář