«

»

Více o testu na vyšetření prostaty (PSA)

Test PSA (Prostatický Specifický Antigen) se provádí z krevního testu. Vypovídá o možné přítomnosti nádorových buněk v prostatě. Součástí tohoto testu je i pohmatové vyšetření prostaty prstem zavedeným do konečníku.

O vyšetření PSA by se se svým praktickým lékařem nebo urologem měl poradit každý muž

O vyšetření PSA by se se svým praktickým lékařem nebo urologem měl poradit každý muž, kterému bylo 50 let, a to i v případě, že nemá žádné subjektivní potíže. Protože rakovina prostaty může růst různě rychle, vyšetření má význam zejména u muže, který má před sebou životní perspektivu alespoň dalších 10 let, tedy dobu, kdy by ho případný nádor s vysokou pravděpodobností ohrozil na zdraví a životě. A současně kdy jeho včasná diagnóza a vyléčení jeho zdraví a život může zachránit.

Provedení testu je doporučováno mužům starším 40 let, jejichž přímí příbuzní onemocněli zhoubným nádorem prostaty. Vyšetření by měli podstoupit ti muži, kteří mají potíže při močení.

Co by měli muži udělat pro to, aby byl nádor, v případě že vznikl, včas diagnostikován? Měli by se poradit se svým praktickým lékařem nebo urologem zda by měli podstoupit test PSA. Pokud jim lékař doporučí pravidelné kontroly, měli by termíny dodržovat.

Bohužel zatím nejsou známy příčiny vzniku zhoubných nádorů v prostatě, a proto není možné stanovit, čeho by se měli muži vyvarovat. Je však vhodné dodržovat zdravý životní styl.

Riziko nádorového bujení je do značné míry sníženo, pokud člověk nekouří. Velmi důležité je udržovat si odpovídající tělesnou hmotnost. Důležité je složení jídelníčku: doporučuje se konzumovat pestrou stravu bohatou na zeleninu a ovoce, rozhodně by se měla omezit strava bohatá na tuky živočišného původu, salámy a uzeniny. Neměl by být podceňován vliv pohybové aktivity na zdraví organismu.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/vice-o-testu-na-vysetreni-prostaty-psa/

Napsat komentář