«

»

Nová léčba AIDS

Od letošního roku mají nemocní AIDS k dispozici dva nové léky. Ty drahé, které si pacienti nemohli dovolit, z trhu zmizí.

AIDS je nevyléčitelné onemocnění, kterým se nakazí především mladí lidé do 30 let. V České republice je registrováno 261 nemocných AIDS a 1165 HIV pozitivních – tedy těch, kteří jsou nositeli viru, ale nemoc u nich ještě nepropukla. Skutečné počty nakažených jsou dle odborníků mnohem vyšší.

K přenosu nemoci dochází převážně sexuální cestou. V současnosti je cílem léčby AIDS prodloužení a zkvalitnění života nemocných. AIDS se léčí dvěma způsoby. Záchranná péče je určena těm pacientům, kteří jsou v péči lékařů již dlouhou dobu a jejich organismus již na tuto léčbu nereaguje. Tato část léčby je ovšem hrazena jen částečně a nemocní by měli doplácet každý měsíc až 6000 korun.

Bohužel v době, kdy nemocný potřebuje tuto léčbu, se v mnoha případech nachází v situaci, kdy jeho život komplikuje nejen nemoc, ale i jeho oslabující se sociální pozice. Často již není schopen vykonávat svou původní profesi, nezřídka dojde ke ztrátě přátel, přidává se i selhání nervového systému, kdy nemocný ztrácí svou soběstačnost v každodenním životě.

Nový lék bude finančně dostupnější

Pro pacienty, kteří již jsou léčení, ale HIV se v jejich krvi stále množí, přibude na trhu nový lék, který bude finančně dostupnější, organismem dobře přijímaný a s jednoduchým dávkováním. Lék se užívá dvakrát denně bez návaznosti na příjem potravy.

Tyto léky se v zahraničí již užívají. Lék blokuje enzym, který se podílí na množení viru HIV. Virus se poté nemůže normálně množit, čímž se zpomalí šíření infekce. V důsledku dojde k oddálení poškození imunitního systému, ovšem nemoc AIDS vyléčit nedokáže (stejně jako dosud žádný z existujících léků). Ale jelikož vědci stále intenzivně pracují na léku, prodloužení života znamená pro nemocné velkou naději do budoucnosti.

Přestože nové léky přinášejí nové možnosti léčby, základem je a stále bude prevence. V případě AIDS je účinnou prevencí vyvyrování se sexuální promiskuitě, důsledné užívání kondomů, využívání možnosti testování na HIV pozitivitu před začátkem trvalého partnerského vztahu. Tyto testy provádějí AIDS centra, která nalezneme v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Ostravě, Plzni a Ústí nad Labem.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/nova-lecba-aids/

Napsat komentář