«

»

AIDS – těžká a zákeřná nemoc

Název onemocnění je odvozený od anglického pojmenování Acquired Immune Deficiency Syndrome – soubor příznaků vedoucích ke ztrátě obranyschopnosti organismu.

Co je to AIDS?

Na začátku osmdesátých let objevily vědecké týmy v USA a ve Francii původce onemocnění AIDS. Původcem této nemoci je virus HIV – Human Immunodeficiency Virus. Znamená to virus způsobující ztrátu obranyschopnosti u člověka.

Tento virus napadá určitou skupinu bílých krvinek – T lymfocytů. Virus se v krvinkách množí a později je zabíjí a snižuje tak jejich počet v těle napadeného člověka. Pokles počtu bílých krvinek vede k selhávání obranyschopnosti a rozvíjí se v nemoc AIDS.

Člověk napadený virem HIV nemusí mít potíže i několik let. Tomuto období se říká bezpříznakové nosičství viru HIV. V tomto období však může napadený člověk přenést infekci na jinou osobu. Pozitivní nález lze zjistit v tomto případě pouze laboratorní cestou.

U velké většiny lidí nakažených virem HIV dojde k rozvoji některého z příznaků HIV/AIDS až 10 – 15 let po infikování virem. Jak brzy dojde k rozvoji nemoci určuje mnoho faktorů. Patří mezi ně obranyschopnost, životní úroveň a výživové návyky. Hlavní úlohu však hraje včasná léčba.

Virus HIV ničí běžné fyzikální a chemické prostředky, např. teplota nad 60˚C a dezinfekční prostředky. Po zaschnutí virus HIV brzy hyne. Virus HIV se vyskytuje zejména v krvi, spermatu, poševním sekretu a v mateřském mléku.

Virus HIV se přenáší pouze třemi způsoby. Je to nechráněný pohlavní styk, krevní cestou a z matky na dítě. Nechráněný pohlavní styk je nejčastější cestou přenosu. Velmi riziková je soulož do pochvy a konečníku, bez použití kondomu, s osobou, u níž nemáme jistotu, že je HIV negativní. Bez rizika není ani nechráněná soulož do úst – orální sex.

Přenos viru HIV krevní cestou může proběhnout podáním infikované krve nebo krevních přípravků. V současné době je tento způsob přenosu v rozvinutých zemích téměř vyloučen. Ve druhém případě se jedná o společné podávání drog injekční stříkačkou. Použití společné stříkačky, jehly a drogového roztoku, může vést k nakažení virem HIV.

Těhotná žena, která je HIV pozitivní, může nákazu přenést na své dítě. Toto se může stát během těhotenství, porodu i kojení. V současnosti jsou lékaři schopni omezit riziko přenosu viru z matky na dítě až o dvě třetiny.

Virus HIV se nepřenáší běžným společenským stykem, podáním ruky, nebo používáním telefonního sluchátka. Nepřenáší se ani polibkem. Sliny mohou obsahovat menší množství viru, ale zároveň jsou ve slinách obsaženy látky, které virus HIV ničí.

Člověk je informován o tom, zda byl nebo nebyl nakažen virem HIV, tak zvaným „Testem na AIDS“. Asi po 2 – 3 měsících od nákazy lze laboratorně prokázat HIV protilátky nebo antigen viru HIV – látka vyvolávající specifickou imunitní reakci. Pozitivní výsledek testu neznamená, že člověk má AIDS, pouze prokazuje přítomnost viru HIV v organismu.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/aids-tezka-a-zakerna-nemoc/

Napsat komentář