«

»

Očkování chlapců proti rakovině d.č.

Rakovina děložního čípku je velmi závažné onemocnění, které velmi často ohrožuje lidský život – ročně zemře cca 400 žen. Nejlepší prevencí je proto očkování.

Co způsobuje rakovinu děložního čípku?

Rakovinu děložního čípku způsobují lidské papilomaviry. Těmto virům říkáme zkráceně HPV. Lidských papilomavirů je několik druhů. HPV viry typu 16 a18 způsobují rakovinové bujení – rakovinu děložního čípku a HPV viry typu 6 a11 způsobují nepříjemné genitální bradavice.

Rakovina děložního čípku je novodobou epidemií

Rakovině děložního čípku ročně podléhá zhruba 400 žen. Rakovinou děložního čípku ročně onemocní 1 000 žen. Toto číslo je poměrně vysoké a znepokojující, proto bychom neměli nic ponechat náhodě.

Rakovina děložního čípku nejčastěji postihuje dívky a ženy ve věku 15-45 let. Rakovina děložního čípku je velmi rozšířeným onemocněním. V rámci Evropské unie proto vznikají národní vakcinační programy, dající na prevenci. Nepodceňujme proto tedy ani preventivní lékařské prohlídky – rakovina děložního čípku podchycená v raném stádiu je poměrně dobře léčitelná.

Rakovina děložního čípku a prevence

Rakovině děložního čípku můžeme poměrně snadno předcházet prostřednictvím očkování. V současné době jsou na trhu dvě vakcíny proti rakovině děložního čípku. Očkování lze provádět v dětském věku, ještě před samotným zahájením sexuálního života.

V České republice se proti rakovině děložního čípku očkuje již přes dva roky. Například vakcína Silgard je velmi často používanou látkou, při tomto očkování.

Vakcína Silgard chrání nejen proti rakovině děložního čípku, ale i proti genitálním bradavicím. Vakcínou Silgard se v první řadě očkují dívky ve věku 9 až 15 let a ženy ve věku 16 až 45 let.

Očkování vakcínou Silgard je také vhodné také pro kluky – to však bohužel ví jen málokdo. A právě muži bývají velmi často přenašeči virů HPV, aniž by o tom vůbec věděli.

Muži často neví, že jsou přenašeči HPV

Muži přenáší viry HPV při nechráněném pohlavním styku na své sexuální partnerky bez svého vědomí. Rakovina děložního čípku se po světě šíří velmi rychle – statistiky dokazují, že 40 % lidí, kteří se chovají promiskuitně, trpí tímto onemocněním.

Proto je velmi zodpovědné nechat zaočkovat své dítě, i v případě, že je mužského pohlaví. Chlapci se nejčastěji očkují ve věku 9 až 15 let. Ochráníte tak budoucí partnerky své ratolesti. Dopřejte svému dítěti klidný a spokojený život.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/ockovani-chlapcu-proti-rakovine-d-c/

Napsat komentář