«

»

Genitální bradavice

Genitální bradavice způsobuje lidský papilomavirus neboli HPV. Toto onemocnění se šíří nechráněným pohlavním stykem. Pociťujeme pálení, svědění či bolest.

Genitální bradavice a očkování

Příčinou vzniku genitálních bradavic jsou lidské papilomaviry neboli HPV. Tyto viry jsou také příčinou vzniku rakoviny děložního čípku. Genitální bradavice způsobuje HPV virus typu 6 a 11, kdežto rakovinu děložního čípku způsobuje HPV virus typu 16 a 18.

Genitálními bradavicemi trpí nejčastěji ženy okolo 20. roku života. Toto onemocnění ohrožuje také muže. Tento typ bradavic se přenáší nechráněným pohlavním stykem.

Genitální bradavice můžeme zpozorovat na nejintimnějších partiích našeho těla – na vnějších genitáliích, poblíž konečníku, uvnitř pochvy, na děložním hrdle, na penisu a varlatech nebo také v oblasti močové trubice. Genitální bradavice jsou bílé nebo perleťové barvy. Genitální bradavice by se daly přirovnat k jakémusi „maličkému květáku“.

Genitálními bradavicemi se tedy můžeme nakazit pouze při nechráněném pohlavním styku. Než tato choroba naplno propukne, může to trvat několik týdnů nebo i několik měsíců – během tohoto období můžeme lehce nakazit našeho partnera či partnerku. Genitálních bradavic si nemusíme někdy ani všimnout – toto onemocnění zpravidla odhalí až lékař při běžné preventivní kontrole.

Genitální bradavice potvrdí lékař

Zda se jedná skutečně o genitální bradavice, určí náš lékař pomocí cytologického vyšetření. Dalo by se říci, že toto vyšetření není nepříjemné a každá nebo každý z nás ho hravě zvládne bez větší újmy.

Ale samotná léčba tohoto onemocnění není zrovna příjemná – genitální bradavice se „zneškodní“ pomocí chladové, horké nebo chemické laserové terapie. Pokud tento postup nezabírá, obvykle následuje operativní řešení tohoto problému.

Abychom se vyvarovali nepříjemné a mnohdy také zdlouhavé léčbě (genitální bradavice se totiž mohou objevit i opakovaně), je vhodné popřemýšlet o prevenci.

Genitálním bradavicím samozřejmě předejdeme chráněným pohlavním stykem, ale také očkováním. Očkování je zřejmě ta nejlepší varianta. Pokud zvolíme vakcínu Silgard – tato vakcína nás navíc chrání i proti rakovině děložního čípku.

Vakcína Silgard je tedy spolehlivý „dvojitý“ ochránce – chrání jak proti genitálním bradavicím, tak proti vzniku rakoviny děložního čípku. No uznejte sami – Silgard je prostě báječný.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/genitalni-bradavice/

Napsat komentář