«

»

Očkování proti rakovině děložního čípku nestačí

Mohu ochránit svou dceru před rakovinou děložního čípku? Dejte své dceři to, co vám vaše matka poskytnout nemohla… Tyto a další podobné slogany nás upozorňují v čekárnách u dětského lékaře na možnost nechat své dospívající dítě očkovat proti nebezpečnému onemocnění – rakovině děložního čípku.

Kolik očkování stojí?

Po dotazu v ordinaci zjistíte, že nejde zrovna o levnou záležitost. Tři dávky vakcíny totiž stojí přes deset tisíc korun. Otázka je tudíž nasnadě: vyplatí se to? A opravdu to funguje? Pro hovoří fakta.
Rakovinu děložního čípku způsobují dva agresivní typy lidských papilomavirů, kterými se dívka či žena nakazí při pohlavním styku. Organismus se infekce často dokáže zbavit sám. V některých případech ovšem nákaza přetrvává a způsobuje změny buněk na děložním čípku, což postupem času může vyústit až v rakovinu. Ta je léčitelná jen obtížně: ročně je diagnostikována u tisícovky žen, 400 z nich i přes lékařskou péči umírá.
Právě očkování brání infekci nejnebezpečnějších agresivních papilomavirů 16 a 18, které rakovinu způsobují. Nejefektivnější je očkování před zahájením pohlavního života, v okamžiku, kdy k nákaze dosud nemohlo dojít. Maminky si ovšem musí uvědomit jednu základní věc, o které je potřeba si s dcerou promluvit. Očkování není všemocné a rozhodně nenahrazuje pravidelné roční laboratorní vyšetření stěru z děložního čípku. Takže očkovat: ano, či ne? Podle odborníků rozhodně ano.

Prohlídky a včasné očkování dávají dívkám a mladým ženám až osmdesátiprocentní šanci, že nebezpečnou rakovinou neonemocní. A to za pár tisíc stojí…Vždyť některé pojišťovny na vakcínu částečně přispívají a lze ji pořídit i na splátky.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/ockovani-proti-rakovine-delozniho-cipku-nestaci/

Napsat komentář