«

»

Prostata – malé mužské tajemství

Z čeho mají muži největší strach? Až do padesátky by jednám z hlavních bodů mohlo být selhání na poli sexuálním. Po padesátce přibude další mužský strašák – potíže s prostatou. Tuto mužskou slabinu si velice dobře uvědomují farmakologické firmy a svým výzkum zaměřují na tuto oblast. Pro muže je nejhorší noční můrou moment, kdy nebudou moci dostát svým povinnostem na manželském loži.

Ke strachu z absentující erekce přibudou po padesátce ještě pravděpodobně potíže s prostatou.

Intimní problémy mužů však vstoupily jako téma do veřejné diskuse poměrně nedávno. Naproti tomu ženská intimní sféra byla v České republice odtabuizována už začátkem 90. let, kdy dorazily první reklamy na vložky. Brzy se objevila depilace, problémy s váhou, vrásky, povadlá ňadra, celulitida; dnes existuje opravdu málo ženských tělesných nedostatků, na které by farmaceutické firmy nebo kosmetické koncerny nenabízely nějaké řešení. Muži přišli na řadu až o mnoho let později.

Opožděná diskuse na téma intimní problémy mužů souvisí se zažitými stereotypy, které se vážou k ženskému a mužskému pohlaví: „Stereotyp ženy byl vždy ztotožňován se slabostí, a tudíž se počítalo s tím, že žena může mít zdravotní obtíže, se kterými potřebuje pomoci. Nebylo proto překvapivé, když se dostaly do veřejné diskuse a reklamních sdělení léky a kosmetické přípravky, které ženě pomáhají problémy spojené se zdravím a krásou překonávat.“

Ke stereotypu muže naopak dlouho patřilo, že je silný, výkonný, spolehlivý a bez zdravotních problémů. Tuto bariéru se ale podařilo během několika posledních let prolomit a i muži dnes připouští, že by jejich tělo mohlo selhat. Propagace preparátů povzbuzujících potenci je však stále založena na stereotypním uvažovaní, že po užití těchto přípravků se stane muž opět silným a stoprocentním jedincem. Objevování mužských intimních témat v médiích souvisí také s tím, že ženská intimní oblast a především trh s léky a kosmetikou je už nasycen a hledá nové klienty. Právě u mužů zbývá ještě dostatečný prostor k nalézání nejrůznějších slabostí a následně přípravků, které je mohou pomoci odstranit.

K nástupu přípravků řešících mužské intimní obtíže však přispělo také celospolečenské klima, po sametové revoluci se lidé začali také více zaměřovat na zdravotní prevenci, než bylo běžné např. na konci 90. let.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/prostata-male-muzske-tajemstvi/

Napsat komentář