«

»

Rakovina prsu ohrožuje i mladé ženy

Rakovina prsu je nejvážnější rakovinové onemocnění žen. Ročně je v České republice diagnostikováno přibližně 5000 nových případů, zhruba 2000 žen zemře. Vážné je, že do 35 let věku tuto nemoc dostane každoročně u nás asi sto žen.

Projekt Eva35 chrání mladé ženy před rakovinou prsu

„Proto vzniká i projekt Eva 35. Založíme databázi těchto pacientek a sjednotíme léčebné postupy,“ řekl novinářům včera docent Luboš Petruželka, přednosta onkologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Obecně největší riziko pro onemocnění rakovinou prsu je genetická zátěž, vliv prostředí a životního stylu, ale i menstruace před 12. rokem věku, pozdní menopauza, hormonální substituční léčba, některá jiná nádorová onemocnění, bezdětnost nebo první dítě po 30 letech věku atd.

Riziko lze naopak snížit úpravou životního stylu, dostatkem pohybu, vyvarováním se kouření, alkoholu a obezity. V ČR má každá žena od 45 do 69 let možnost bezplatného preventivního vyšetření na mamografu, které se má každé dva roky opakovat. Ne všechny ho využívají.

Lékaři se chtějí věnovat pacientkám do 35 let věku proto, že rakovinový nádor u nich je mnohem agresívnější. U všech nemocných zajistí genetické vyšetření a vytvoří jejich databázi. Pacientky se budou léčit v místě svého bydliště, ale budou mít možnost vyšetření i na vysoce specializovaných onkologických klinikách. Díky moderním postupům a včasnému záchytu onemocnění je naděje, že pro ně nebude osudové.

Petruželka nabádá mladé ženy, v jejichž rodině se vyskytuje rakovina prsu u matky nebo babičky, aby pravidelně chodily na preventivní prohlídky, prsa si pravidelně prohmatávaly a onemocnění v žádném případě nepodceňovaly.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/rakovina-prsu-ohrozuje-i-mlade-zeny/

Napsat komentář