«

»

Prostata – nemoc mužů

Nezhoubné zvětšení prostaty je problém, který trápí asi polovinu čerstvých důchodců, generace starší je již postižena prakticky bez výjimky. Ovšem jen část těchto mužů se svému zdravotnímu problému postaví čelem a hledá řešení v ordinaci lékaře.

U potíží s prostatou hraje roli i dědičnost

Roli tu hraje i dědičnost. K lepšímu zvládání choroby pomáhá, když se postižený naučí častěji a dokonale vyprazdňovat měchýř, omezí večerní pití, alkohol a pokouší se močit vsedě. Zvětšení prostaty, ale i rakovina se projevuje přerušovaným a slabým tokem moči, častější návštěvou toalety a to i v noci, pocitem nedostatečného vymočení.

Proto je třeba chodit k lékaři pravidelně a příznaky možné nemoci mu dokázat sdělit. Možná, že vaše prostata nepotřebuje léčbu, ale potřebuje porovnání a jednou za rok i vyšetření. Jde o rozbor moči, odběr krve na PSA a vyšetření prostaty pohmatem přes konečník. Příznaky, které nás obtěžují, se dají ovlivnit léčbou, od léků až po operaci. Jakákoli prudká změna stavu, náhle vzniklá bolest, krev v moči, opakované infekce, by nás měly přinutit bezodkladně zajít k lékaři.

Totéž platí pro mladší muže, které potkal úraz na kole, kteří mají časté záněty močových cest, se zúžením močovodu nebo močové trubice, nebo po cévkování. Infekce totiž může na prostatu přestoupit a nebo se rozšířit dál na okolní orgány. Chronický zánět se může projevovat jako močové infekce, bolestivé močení, zvýšená teplota, bolest v podbřišku, bolestivá a krvavá ejakulace.

Akutní zánět má příznaky zřetelnější. Přichází horečka s třesavkou, krev v moči, nevolnost. Při vleklých potížích bude léčba dlouhodobá a výsledky budou přicházet později. S akutním zánětem je nutné jít k lékaři.

Porucha erekce hrozí mužům nad 50 let, ale i dříve. Důvodem jsou zúžené cévy, kterými se nedostane tolik krve do penisu, aby byla erekce kvalitní. Nesouvisí to přímo s vyšším věkem, ale spíše s chorobami, které se s tímto věkem spojují. S vysokým tlakem, se zanášením cév cholesterolem nebo s cévními změnami, které s sebou přináší cukrovka druhého typu. U mladších mužů se takováto porucha objevuje spíše vinou psychiky. Starší muži by měli vyhledat urologa, mladší sexuologa. Selhání při souloži může potkat každého, zvlášť je-li unavený, pokud vypil větší množství alkoholu. Pokud se však porucha objevuje opakovaně a dlouhodobě, je-li erekce jen slabá, překonejte stud a zajděte za lékařem.

Zjistíte-li po padesáti potíže jako zadýchání se při chůzi do schodů, máte-li nadváhu, často to souvisí s nemocí srdce a cév, o které ještě nevíte. Nezbývá, než za lékařem zajít.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/prostata-nemoc-muzu/

Napsat komentář