«

»

Základní intimní nemoci

Dnes vás seznámíme s nemocemi, které nejvíce souvisejí s intimním životem člověka. U žen se jedná o rakovinu prsu, rakovinu děložního čípku, u mužů o onemocnění prostaty.

 

Rakovina prsu jako nebezpečná zbraň

Pokud už máte za sebou pověstnou pětatřicítku, měla byste myslet i na svá prsa a podnikat nejméně jednou za čtrnáct dnů samovyšetření prsu. Pokud zanedbáte tak jednoduchou věc, která vám nezabere víc jak deset minut, hrajete sama se sebou ruskou ruletu, protože podle výzkumů Světové organizace zdravotníků právě rakovina prsu mezi 35 – 55 rokem je nejnebezpečnější a nejrizikovější. Díky pozdnímu nálezu ročně umírá jen v České republice okolo 1800 žen, což je číslo celkem strašidelné. Při nejbližší návštěvě gynekologa (na kterou se po přečtení tohoto článku objednáte co nejdříve) si nechejte poradit, jak samovyšetření provádět. Tady by měla jít stydlivost stranou, jde přece o život a prsa, které dělají ženy ženami.

Muži podceňují riziko vzniku prostaty

Potíže s prostatou se objevuje u stále mladší věkové skupiny mužů. K lékaři se stydí přijít a pak prožívají doslova muka a podstupují velké riziko nezhoubných, ale často i zhoubných rakovinových nádorů. Příznaky nemoci mohou přijít pomalu, postupně a nenápadně, takže si muž zvykne. V tom případě nechápe zvětšení prostaty jako obtěžující, neboť už zapomněl, jaké to je – normálně močit. Hůře se smiřují s erekčními problémy.

Řada mužů je přesvědčena, že poruchy močení i při sexu patří ke stárnutí, takže se vlastně nic neděje. Pánové, pokud jste na sobě zaregistrovali některé z níže uvedených příznaků, neváhejte a k lékaři zajděte – obtížný start močení (nemocný musí čekat, než začne močit, často si sedá), slabý proud při močení, bolest při močení, vznik zbytkové moče v močovém měchýři, nutnost jít v krátké době opět močit. Extrémním příznakem je zástava močení (retence moče) a odkapávání moče z přeplněného měchýře po kapkách, problémy s erekcí, časté nucení na močení, močení v noci, močení v krátkém intervalu, přerušované močení, náhlé močení, někdy provázené nechtěným únikem moče. Jinak preventivně dodržujte správnou životosprávu a pravidelný sex, které prostatu oddalují.

Rakovina děložního čípku

Tato nemoc jen v ČR postihne na 1000 žen, 400 z nich nemoci podlehne. Nemoc se přenáší při sexuálním styku lidskými papilomaviry. Často se nakazí mladá dívka v prvních letech svého sexuálního života, rakovina však propuká mnohem později v době, kdy je žena plně vytížena péčí o rodinu a zaměstnáním. Prevencí tohoto onemocnění jsou pravidelné screeningové testy a očkování.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/zakladni-intimni-nemoci/

Napsat komentář