«

»

Proti rakovině děložního čípku se dá bránit očkováním

Nová vakcína proti infekci hlavními typy HPV je nejúčinnější u dívek ještě před prvním pohlavním stykem.

Toto očkování může zabránit sedmdesáti procentům rakoviny děložního hrdla – cervixu

K prevenci však rozhodně nadále patří pravidelné gynekologické prohlídky. Co se stane, když žena prevenci nevěnuje pozornost? Lékař může zjistit, že se buňky sliznice děložního čípku začaly měnit. Tyto změny jsou nejčastěji vyvolány infekcí způsobenou viry HPV. Kdy je třeba zahájit léčbu? Objeví-li gynekolog na základě výsledků cytologického stěru nebo po prohlédnutí cervixu speciálním mikroskopem předrakovinné změny.

Na potvrzení podezření lékař často provede odběr vzorku – biopsii – ze sliznice děložního čípku. Jedná se o cílené vyštípnutí nebo seškrábnutí miniaturních kousků tkáně z jednoho nebo dvou míst.

K ověření nálezu také může sloužit kyretáž – odběr z hlubších partií hrdla a z dutiny děložní, který se provádí zpravidla s celkovým znecitlivěním.

V případě, že gynekolog potvrdí těžké předrakovinné změny na děložním čípku, navrhuje ženě malý chirurgický zákrok – konizaci. Konizace představuje vynětí kuželovité nebo válcovité části z děložního čípku a hrdla. Podle možností operatéra a techniky se používá skalpel, elektrochirurgická klička nebo laserový paprsek. Všechny tři způsoby jsou rovnocenné. Výkon kličkou je nejkratší, trvá jen asi dvacet sekund. Na několika pracovištích v ČR je možno provést tento výkon ambulantně.

Konizace je současně léčebným i diagnostickým zákrokem. Určí se jí buď stupeň změn, nebo je pacientka přímo vyléčena, pokud dojde k odstranění všech škodlivých buněk.

Nedojde-li tímto výkonem k dostatečnému odstranění změn, musí se zákrok opakovat. V některých případech, zvláště pak u starších žen, se odstraní celá děloha.

Pokud změny na sliznici děložního hrdla nejsou včas objeveny nebo jsou nevhodně léčeny, může dojít ke vzniku zhoubného nádoru. Před zahájením léčby musí být vzaty v potaz výsledky krevních testů a stav všech blízkých i vzdálenějších vnitřních orgánů včetně srdce.

Podle velikosti nádoru se pak provádí spolu s dělohou i odstranění jejího závěsného aparátu a také souvisejících mízních uzlin v pánvi. Nádor, jenž přesahuje cervix, se léčí ozařováním v kombinaci s malou dávkou chemoterapie. Nádor s metastázami se léčí chemoterapií.

Čím dříve se onemocnění diagnostikuje, tím větší je pravděpodobnost trvalého vyléčení.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/proti-rakovine-delozniho-cipku-se-da-branit-ockovanim/

Napsat komentář