«

»

Podrobně o Candidóze

Candida albicans je parazitická kvasinka osídlující střeva (10 – 15% střevní mikroflóry), ústa, pohlavní ústrojí, jícen a krk. Tato kvasinka žije za normálních podmínek v rovnováze s ostatními bakteriemi (např. acidophilus a bifidobakterie) a kvasinkami v lidském organismu.

Candidou může být postiženo celé tělo

Jestliže jí lidské tělo poskytne potravu, kterou má ráda (především cukr a škroby), a dostatečný prostor k růstu (např. po potlačení užitečných bakterií antibiotickou léčbou), bude se rozmnožovat a bujet. Jedná se tedy o nadměrné přemnožení kvasinek.

Candidou může být postiženo celé tělo. Příznaků je mnoho, a proto je třeba provést vyšetření, které vyloučí jiné onemocnění, které s candidou nemusí mít nic společného. Vyšetření sestává z laboratorního testů stolice, moči, vzorku z úst, kůže, nehtů, vlasů a krevních testů.

Bílý, sýrovitý výtok z pohlavních orgánů, svědění, opakující se záněty dělohy a záněty močového měchýře, poruchy menstruace, menstruační křeče. Povleklý jazyk. Velká únava nezjištěných příčin, silná chuť na cukr nebo pečivo. Šupinaté ekzémy, svědění pokožky, plísňová onemocnění kůže a nehtů, padání vlasů, lupy, lupénka. Zápach z úst, tvorba aftů, potíže při polykání, nadýmání, průjmy nebo naopak zácpy, pálení a svědění konečníku, nevolnost. Točení hlavy, závratě, bolest svalů i při malé aktivitě. Zduřelé uzliny, nízký či vysoký krevní tlak, změny nálad, apatie.

Příčiny candidózy podporuje každé oslabení imunitního systému, mezi které patří například:
steroidní hormony jako kortizon nebo anabolické steroidy v jídle nebo v lécích, zvláště v antikoncepčních pilulkách. Antibiotika podávaná lidem nebo zvířatům, jejichž maso lidé jedí,
pravidelné užívání antikoncepčních pilulek, stres. Nesprávná výživa, kdy je přijímáno nadměrné množství jednoduchých cukrů. Léčení rakoviny ozařováním nebo chemoterapií, chirurgický zákrok, umělá výživa. Zděděné nebo získané poškození imunitního systému (např. AIDS). Příliš mnoho cukru v krvi, např. při cukrovce.

Příznaky kvasinkové nákazy u dospělých jsou často natolik všeobecné, že je lékař bez dalších diagnostických opatření jen velmi těžko může přičíst na vrub kvasinkové nákaze. Výčet sahá od chronických infekcí a bolestí hlavy přes chronickou únavu nebo deprese až po bolesti nervů a kloubů. Tyto příznaky mohou vystupovat samy nebo v kombinaci s jinými příznaky a mohou být více či méně výrazné. Jiné obtíže naopak zřetelně ukazují na příčinu onemocnění.

Jednou z možností přírodní léčby je Protikvasinková dieta. Léčba sestává v nasazení protikvasinkových přípravků a léků a protikvasinkové dietě. Důležité je všechny léky, dietu a další opatření dodržovat současně. Jde většinou o tabletky, tekutinu nebo gel s nystatinem, často se používá Diflucan a další léky proti kvasinkám v orgánech, které určí lékař. Dále se užívá Lactobacilus acidophilus, bílé jogurty s živou mikroflórou, echinacea, česnek, vitamin C, vitamin E, panthenol, calcium, hořčík – na posílení střevní mikroflóry a imunitního systému.

Je vhodné používat krémy a šampony proti kožním plísním, intraconazol proti plísňové infekci kůže a nehtů. K hygieně intimních míst používejte speciální přípravky s protikvasinkovou aktivitou.

Ručníky a spodní prádlo je třeba vyvářet na 95 stupňů. Důležitý je pitný režim (2 – 3 litry tekutin). Když kvasinky hynou, vytvářejí toxické látky, které mohou způsobovat bolesti hlavy, kloubů, nevolnost a těžkou únavu, a to hlavně v prvních dnech léčby. Proto je třeba pečlivě dodržovat pitný režim tak, aby se mrtvé kvasinky rychle z těla vyplavovaly. Doporučuje se čaj Lapacho. Při léčbě měňte každý týden zubní kartáček a přes noc ho namáčejte do roztoku s protikvasinkovým přípravkem. Před samotnou léčbou navštivte zubního lékaře, který vám opraví chrup. Je to důležité, protože kvasinky mohou přežívat například v děravém zubu.

Jak je vidět, candidóza není zrovna příjemné onemocnění. Je známo, že candidou trpí každý čtvrtý člověk. Příčinou stále zvyšujícího počtu plísňových onemocnění je nadměrná spotřeba antibiotik, hormonální léčba, nevhodná rafinovaná strava s nadměrným množstvím jednoduchých cukrů, stres, mycí prostředky obsahující dráždivé tenzidy a celkové oslabení imunitního systému.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/podrobne-o-candidoze/

Napsat komentář