«

»

Štefanovi je 19 a je HIV pozitivní

Sympatický kluk, který se rád směje. Nikdo nepozná, že se nakazil virem HIV, který v těle napadá T-lymfocyty, typ bílých krvinek, v nichž se množí a později je zabíjí. Pokles krvinek v těle vede k oslabení imunitního systému a rozvoji AIDS.

U Štefana smrtelná nemoc ještě nepropukla, zatím tomu úspěšně brání léky, které musí denně brát. Prášky ho ale nevyléčí, jen nemoc oddalují. Štefan ví, že AIDS končí smrtí: „Může to být za rok, nebo taky za pět.“

 

Nechránil jsem se

Kde a kdy se Štefan nakazil, přesně neví. Musela to být jedna z jeho aférek na jednu noc. Stejně tak už neví, proč se tenkrát nechránil kondomem: „Jasně, slyšel jsem o bezpečném sexu,“ vypráví, „ale měl jsem to na háku a kondomy jsem považoval za zbytečné. Myslel jsem si, že proti AIDS existuje nějaká „zázračná pilulka“ a taky že se tím mohou nakazit jen starší lidé.“ Osudová chyba! Virem HIV se může nakazit každý! To Štefanovi došlo, až když jeden den trpěl podivnými záchvaty slabosti: „Jel jsem k lékaři, protože jsem si myslel, že mám něco jako leukémii,“ vzpomíná. Doktor ale trval na tom, že udělá test i na HIV.

Pár dní po návštěvě lékaře se dozvěděl Štefan diagnózu: Je HIV pozitivní! „To byl šok,“ říká. „Zhroutil se mi svět!“ Měl strach a deprese. V zoufalství se svěřil přátelům a zažil zklamání: „Nechtěli se mnou mít nic společného!“ Cítil se osamocený a odstrčený. Ke strachu o život se přidala sociální izolovanost.

Útěchu a pomoc našel, až když se obrátil na Centrum pomoci nakaženým AIDS. Podobné organizace, zastoupené v každém větším městě, se starají o nakažené virem HIV, poskytují jim informace a snaží se řídit osvětu. Tam si Štefan našel nové přátele a sám se zapojil do prevence AIDS. Navštěvuje školy, naprosto otevřeně mluví o své nemoci, ukazuje, jak správně používat kondom, vypráví i o svém strachu i nadějích: „Lidi si myslí, že se jim to stát nemůže, nebo mají špatné informace. Spousta jich AIDS podceňuje. Jako já tenkrát: kvůli pár sekundám jsem dal všanc celý život!“

AIDS = Acquired Immune Deficiency Syndrom (syndrom získaného selhání imunity). Člověk se nemocí nakazí prostřednictvím viru HIV. Jakmile propukne, hovoří se o AIDS. Pozor! HIV pozitivní lidé mohou nemoc přenášet, i když u nich ještě nepropukla.

Jak se virus HIV přenáší? Krví, spermatem, poševním sekretem. Nejčastější způsob nákazy je nechráněný pohlavní styk (vaginální, anální – u něj je riziko nakažení virem HIV ještě vyšší). Další možnost nákazy je krevní transfúzí, u nás ale vzorky krve procházejí povinnou kontrolou, a použitím infikované injekční stříkačky. Riziko hrozí i při tetování nebo piercingu, pokud by se nepracovalo se sterilními nástroji. Virus HIV se přenáší i z matky na dítě: v průběhu těhotenství, porodu, nebo při kojení.

Naopak se nepřenáší: Při běžném styku s nakaženými (objímání, podání ruky), při společném používání nádobí, sprch, koupelny, návštěvou bazénů a saun. Virus HIV mimo organismus přežívá jen krátkou dobu.

Jak se chránit! Ochranou je bezpečný sex – sex s kondomem!

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/stefanovi-je-19-a-je-hiv-pozitivni/

Napsat komentář