«

»

Unikátní termoterapií lze léčit prostatu

Potíže s prostatou dříve nebo později začnou obtěžovat skoro každého muže. Unikátní léčbu teplem nyní zahájili dva lékaři v Brně. Prvního pacienta zbavili všech těžkostí za hodinu a bez narkózy.

V Česku zcela ojedinělou léčbu prostaty pomocí tepla zahájili dva lékaři v Brně.

Od zahraniční firmy si pronajali nejmodernější přístroj svého druhu, který využívá účinnější zdroj tepla a umožňuje mimořádně šetrný zákrok. Výhodou léčby prostaty bipolární radiofrekvenční termoterapií je mimo jiné to, že cíleně zasáhne orgán, aniž by poškodila okolní tkáně.

„I když se termoterapie používá ve světě už nejméně dvacet let, přístroj, který teď máme my, v republice dosud není. Do prostaty se pomocí katétru přivede teplota kolem dvaapadesáti stupňů Celsia. Tepelným působením se žláza zmenší. Zákrok provádíme bez narkózy a pacient po hodince odchází domů po svých. Termoterapie se hodí k léčbě středně zvětšené prostaty a pro nemocného je velice komfortní,“ popsal jeden z lékařů Igor Motíl.

Termoterapie se osvědčuje tam, kde léky nestačí. Podle světových studií je tato léčba úspěšná u třiadevadesáti procent lidí. Ti nejpozději po třech měsících pocítí výrazné zmírnění potíží. Efekt přetrvává v průměru pět až sedm let, někdy je třeba po této době zákrok opakovat.

Prostata je žláza s vnější sekrecí, která po padesátce věku trápí zhruba tři čtvrtiny mužů. Většinu jejich potíží s častým močením, slabým proudem moči a nutkáním na močení způsobuje zvětšení prostaty, která stlačuje močovou trubici.

„V lehčích případech se daří zmenšit objem prostaty medikamenty. Při masivnějším zvětšení někdy nezbude než žlázu operativně odstranit. My samozřejmě nepopíráme dosavadní způsoby léčby. Metoda, kterou nabízíme, doplňuje ty klasické,“ dodal urolog Motíl.

První pacient, devětapadesátiletý František Navrátil z Lelekovic, je nadšený. „Byla to paráda a vůbec mě to nebolelo,“ říká. Lékaři věří, že si do jejich ordinace najdou cestu i další, přestože zákrok přijde na 15 tisíc korun. Ve světě se ale jeho cena vyšplhá až na 90 tisíc korun.

Oba lékaři přiznávají, že jdou určitým způsobem do rizika, protože v Česku podle nich lidé ještě nejsou zvyklí kvůli zdraví sáhnout do vlastní kapsy. Podmínkou pronájmu přístroje, který má hodnotu sedmdesáti tisíc euro, je ošetřit sto pacientů za rok.

Metoda doplňuje klasické postupy a nehodí se u všech. „Jsem odchovaný klasickými operacemi na klinice a zpočátku jsem i já pohlížel na termoterapii s určitou nedůvěrou, ale o efektu této léčby není pochyb. Je to metoda volby pro určitou skupinu pacientů, kde prakticky odpadá riziko vedlejších účinků. Tímto způsobem se také velice dobře léčí chronické záněty prostaty,“ argumentuje druhý z lékařů, primář Martin Drábek.

Zástupce primáře urologického oddělení ve Fakultní nemocnici u svaté Anny Petr Řehořek iniciativu kolegů v privátní praxi nezpochybňuje. „Rozhodně to není žádný experiment. Pro každého pacienta se hodí něco jiného. Většina z nich vystačí s léky, ale je dobré, když nemocným můžeme nabídnout celé spektrum postupů včetně přístroje nové generace k termoterapii,“ míní urolog.

Takzvaný zlatý standard má v urologii své místo. U velkých prostat chirurgové stále sázejí na klasickou operaci s použitím skalpelu. U osmdesáti procent pacientů, kterým lékaři doporučí radikální řešení, třeba u svaté Anny, volí takzvaný zlatý standard. Tak se označuje endoskopická operace, při které se v narkóze odstraní prostata přes močovou trubici.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/unikatni-termoterapii-lze-lecit-prostatu/

Napsat komentář