«

»

Ženy často dlouhodobě a opakovaně trápí poševní výtok

V pochvě každé zdravé ženy se neustále tvoří a opět vstřebává poševní sekret. U ženy v reprodukčním věku jsou jeho přirozenou součástí mikroorganismy. Jedná se zejména o Lactobacila, který svým metabolismem udržuje v pochvě kyselé prostředí.

Co zapříčiňuje kvasinkovou infekci?

V malém množství jsou přítomny také další bakterie. Pokud dojde k průniku ještě jiných bakterií, kvasinek, nebo častěji (až v 70 %) k přemnožení těch bakterií, které se v pochvě přirozeně vyskytují, vzniklá nerovnováha se projeví výtokem.

Výtok ale může být způsoben nejen nepoměrem mezi bakteriemi v pochvě, takzvanou dysmikrobií, ale rovněž infekcemi sexuálně přenosnými (kapavka, bičivka poševní, chlamydie…). Ty potom vyžadují celkovou léčbu, a to včetně léčby sexuálního partnera. Výtok může být projevem závažnějších zánětlivých onemocnění vnitřního genitálu či nádorových a přednádorových změn dělohy.

Mezi základní vyšetření patří vyšetření kyselosti poševního prostředí a mikroskopické vyšetření fluoru. U složitějších a opakujících se případů je potřeba připojit vyšetření kultivační, které dokáže přesně učit přítomné bakterie i jejich citlivost na případnou antibiotickou léčbu.

Zánět poševní se dělí na několik skupin: Trichomoniáza je způsobena bičivkou poševní. Často je nález náhodný, nemoc nedělá obtíže, ale je nutná léčba i u sexuálních partnerů. Bakteriální vaginóza je příčinou asi 50 % výtoků při poklesu normálně přítomných laktobacilů a přemnožení anaerobních bakterií.

Aerobní vaginitis je způsobena zmnožením streptokoků a escherichií. Vulvovaginální kandidóza, spíše známá jako mykóza, je nejčastěji způsobena kvasinkami rodu Candida. Typický svědivý bílý tvarohovitý výtok se dokáže rozvinout tak rychle a potíže jsou tak naléhavé, že dovedou ženu na gynekologickou pohotovost. Bohužel mykózy mají tendenci se vracet. Poševní laktobacilóza je stav velmi podobný mykotické vulvovaginitidě, ale kvasinky nejsou v pochvě přítomny.

Proti výtoku není univerzální lék. U žen s nedostatkem ženských pohlavních hormonů estrogenů se rozvíjí atrofická vaginitida, spojená s bolestí při styku a poruchami lubrikace. V tom případě podáváme chybějící hormony.

Univerzální lék na výtok neexistuje. Na trhu jsou přípravky pro vaginální podávání z kombinací antibiotik a antimykotik. V rámci prevence se doporučují preparáty podporující přirozené osídlení laktobacilem.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/zeny-casto-dlouhodobe-a-opakovane-trapi-posevni-vytok/

Napsat komentář