«

»

Vaginální mykóza – dobře léčitelná nepříjemnost

S vaginální mykózou se během života setkají tři čtvrtiny žen. Toto onemocnění je dobře léčitelné. Až deset procent pacientek trpí tímto onemocněním opakovaně. Doposud se nepodařilo určit, proč se mykózy vracejí. Zřejmě za onemocnění můžou problémy s imunitou.

Po nasazení léčby vaginální mykóza zmizí

Vaginální mykózy vznikají v důsledku porušení rovnováhy poševní mikroflóry, kdy se kvasinky přemnoží a vyvolají zánět na sliznici. Velkým problémem je to, že se vaginální mykózy po vyléčení opakovaně vracejí. Jednou z příčin může být závažná porucha celkové imunity. Léčba proto musí být celková.

K rizikovým faktorům, které podporují rozvoj vaginální mykózy patří užívání antibiotik, onemocnění cukrovkou, těhotenství, některé druhy hormonální antikoncepce, jídlo bohaté na cukr a stres.

Na léčbu vaginálních mykóz jsou používány masti, čípky a tablety. Označujeme jako antimykotika. Po několika dnech jsou ženy obvykle bez potíží.

Ženám v období přechodu dodává chybějící hormony hormonální substituční léčba. Jedná se o léčbu, která dodává tělu to, co mu chybí nebo to, co nedovede organismus v dostatečné míře vytvořit.

Při poranění poševní sliznice při pohlavním styku se zvyšuje pravděpodobnost rozvoje mykotické infekce. Není-li při pohlavním styku sliznice dostatečně zvlhčena, je nutné používat speciální lubrikační gely. Tyto gely jsou volně prodejné v lékárně. Nejvhodnější doporučí lékárník.

Nesmí se zapomínat na vhodné kosmetické přípravky. Ženy by se měly vyvarovat parfémovaných mýdel, parfémovaných vložek nebo nadměrné používání intimních sprejů. Není také vhodné nosit oblečení z umělých vláken, mokré plavky nebo velmi těsné a neprodyšné kalhoty.

Nadměrná konzumace sladkých pamlsků také pomáhá k rozvoji vaginální infekce. Také omezení stresu napomáhá snížit počet opakovaných vaginálních mykóz.

Je také mnoho léků, které jsou volně dostupné v lékárnách. Ženy by je měly používat pouze v případě jednoznačné jistoty, že se jedná o vaginální mykózu. V opačném případě je vždy nutná návštěva lékaře.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/vaginalni-mykoza-dobre-lecitelna-neprijemnost/

Napsat komentář