«

»

Pohlavní nemoci – riziko, které trvá staletí

Pohlavní nemoci jsou obvykle přenášeny mezi partnery nějakou formou sexuální aktivity nebo netělesným kontaktem např. krevní transfuzí. Pohlavní nemoci jsou vyvolané bakteriemi, parazity, plísněmi, prvoky nebo viry.

Pohlavní nemoci mohou být smrtelně nebezpečnou hrozbou

Pohlavní nemoci rozeznáváme bakteriální, virové, parazitické plísňové a pocházející z prvoků. Mezi bakteriální patří syfilis, kapavka a chlamydiová infekce. Mezi virové se řadí herpes a AIDS, k parazitickým náleží svrab a muňka.

Syfilis se projevuje jako tvrdý vřídek kdekoliv na penisu, který se nehojí, ale nebolí. Při této nemoci hrozí motání, zapomínání, podivná chůze, psychická i fyzická degenerace a nakonec smrt. Pokud nemocný nepřijde pozdě, mělo by mu zabrat podávání penicilinu. Nutná je hospitalizace v nemocnici.

Příznaky kapavky jsou časté močení, pálení řezání při močení, žlutavý a zelenavý výtok. Po ránu se objevuje na vrcholu penisu hnisavá kapka. Hrozí chronický zánět prostaty. Stejně jako syfilis se přenáší pouze pohlavním stykem. Bakterie kapavky je citlivá na většinu antibiotik.

Onemocnění chlamydiovou infekcí provází časté močení, bolest penisu nebo nadvarlete. Je to nejrozšířenější sexuálně přenosná nemoc. Hrozí zánět prostaty, nadvarlete, ztráta erekce a neplodnost. Získat ji lze i z bazénu nebo rybníku. Na vyléčení je třeba brát zcela zvláštní antibiotika a tak je nutné podrobné vyšetření.

Herpes se projevuje puchýři na genitáliích, ale může člověka napadnout aniž by se takto projevil. Proto je vhodné se nechat po třech měsících znovu nechat vyšetřit.

Veš muňka je členovec, který žije na ochlupení lidského těla a přenáší se takřka výhradně pohlavním stykem. Muňka žije asi 40 dní a živí se sáním krve. Jediným projevem této infekce je svědění. K léčbě se používají šampony určené na léčbu vší.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/pohlavni-nemoci-riziko-ktere-trva-staleti/

Napsat komentář