«

»

Silgard – očkování proti rakovině děložního čípku

Vakcína Silgard chrání ženy a dívky před smrtelným nebezpečím – rakovinou děložního čípku. A dále před špatně léčitelnými genitálními bradavicemi.

Rakovina děložního čípku se přenáší sexuální cestou, k přenosu stačí dotyky intimních míst. Rakovina děložního čípku je jediným typem rakoviny, který je přenosný. Tytu nemoc způsobují lidské papilomaviry (hpv). Za tento objev získal v letošním roce německý vědec Harald zur Hausen Nobelovu cenu.

Lidských papilomavirů je celá řada, ne všechny jsou nebezpečné. Vakcína Silgard chrání ženy před typy 16 a 18, které patří mezi typy agresivní způsobující rakovinu děložního čípku.

Genitální bradavice přenáší také lidské papilomaviry, ale typu 6 a 11. Vakcína Silgard je v současnosti jediná vakcína, která je ochranou proti rakovině děložního čípku a zároveň genitálním bradavicím.

Vzhledem k tomu, že k přenosu lidských papilomavirů dochází během sexuálního života, obecně se za optimální věk pro očkování doporučuje 11 – 14 let, tedy období, kdy dívka ještě určitě nezačala vést sexuální život. Vakcína Silgard je určena pro dívky a ženy ve věku 9 – 26 let, tedy poskytuje ochranu i těm, které již sexuální život vedou. V tomto případě se doporučuje před očkováním provést screening (stěr z děložního čípku). Tento test vyloučí možnou přítomnost lidských papilomavirů.

Většina žen se nakazí během prvních tří let sexuálního života, poté postupně dochází ke změnám v buňkách na děložním čípku. Tyto změny se mohou v rakovinu vyvinout až po mnoha letech. Takže dívka se často nakazí velmi mladá, poté je několik let přenašečem a až v produktivním věku, kdy je často zodpovědná za děti, se u ní rakovina projeví.

Vakcína Silgard se očkuje ve třech dávkách ve schématu 0 – 1 – 6 měsíců, každá injekce stojí asi 3400 korun. Většina pojišťoven na očkovací látky finančně přispívá. Pokud dívka nezapočala se sexuálním životem před očkováním, doporučuje se tento začátek odložit až po poslední injekci. Kondom je pouze částečnou ochranou proti nákaze lidskými papilomaviry.

Ani očkování vakcínou Silgard nezaručí stoprocentní ochranu žen před rakovinou děložního čípku. Provencí je kombinace očkování, preventivních gynekologických prohlídek a zdravého životního stylu.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/silgard-ockovani-proti-rakovine-delozniho-cipku/

Napsat komentář