«

»

Antikoncepce – nitroděložní tělísko

Nitroděložní tělísko je v České republice velmi rozšířená metoda antikoncepce. Uvádí se, že v roce 1993 mělo u nás nitroděložní tělísko zavedeno 280 tisíc žen.

Antikoncepce – nitroděložní tělísko

Jak je patrné z názvu, nitroděložní tělísko se zavádí do děložní dutiny. Tvar tělíska je přizpůsobený tvaru dělohy a tomu, aby bezpečně zůstalo na svém místě, ve správné pozici.

Nitroděložní tělísko bývá většinou vyrobené z plastu, protože plast umožňuje tvarování tělíska při zavádění a při vytažení.

Tělíska mají různé velikosti, které se volí podle velikosti děložní dutiny. K zavádění se používá plastová trubička, do které se před zaváděním tělísko zasune. K vytažení slouží silikonové vlákno, které ční z děložního hrdla.

Nitroděložní tělíska mají nejčastěji tvar písmene T. Pro zvýšení účinnosti tělísek se k nim začala přidávat měď. V současnosti se začal přidávat ještě hormon – gestagen. Tento hormon se pomalu uvolňuje a má řadu účinků.

Náš organismus bojuje proti všemu cizímu, co se v něm objeví. Proto, když je v děloze cizí předmět, jsou aktivovány bílé krvinky a chtějí se ho zbavit. Tělísko je pro ně příliš velké sousto a proto se vrhají na spermie. Jakmile se spermie objeví v děloze, bílé krvinky se do nich pustí a okamžitě je zlikvidují.

Pokud se neobjeví žádný problém, odstraňuje se tělísko za pět let. Je však možné následně zavést tělísko nové.

Nitroděložní tělísko je doporučeno ženám středního věku, které již mají děti a hledají dlouhodobou antikoncepci.

Nitroděložní tělísko se nedoporučuje při zhoubném onemocnění děložního hrdla nebo těla, v těhotenství, při infekci pohlavních orgánů včetně pohlavních chorob. Dále při získané nemoci či vrozené anomálii, která deformuje děložní dutinu a v případě, kdy je v anamnéze mimoděložní těhotenství.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/antikoncepce-nitrodelozni-telisko-2/

Napsat komentář