«

»

Bulka na genitáliích

Náš intimní život mohou zkomplikovat i některé nemoci. Rakovina patří k těm nejhorším. Prevence i léčba by neměla být zanedbávána.

Nechráněný pohlavní styk

Nejzákeřnějším virem je lidský papilomavirus neboli HPV virus. V poslední době se o něm mluví stále častěji. Je to způsobeno převážně tím, že vědci objevili proti němu očkování. HPV virus vyvolává různá onemocnění. HPV 6 a 11 způsobuje genitální bradavice. HPV 16 a 18 zase stojí za rakovinou děložního čípku, karcinomem penisu a konečníku. Všechny tyto typy se přenášejí nechráněným pohlavním stykem s infikovanou osobou.

Genitální bradavice

Tyto bradavice se nejčastěji objevují na vnějších genitáliích a v oblasti konečníku. Mají světlou barvu a jsou to měkké útvary. Způsobují svědění, pálení a také bolest. Vzhledem k tomu, že je způsobuje jiný typ HPV viru, nemusíme se hned bát, že máme rakovinu.

Rakovina

Rakovina ohrožuje nejen náš intimní život, ale hlavně naše zdraví a život samotný. Často se na rakovinu přijde až stěrem při gynekologické prohlídce. Tento typ rakoviny totiž nemá obvykle žádné vedlejší příznaky. Na tom je vidět, jak je pravidelná návštěva ženského lékaře důležitá. Denně zemře ve světě na rakovinu děložního čípku až 650 žen!

Léčba rakoviny se provádí třemi hlavními metodami – chirurgickým zákrokem, ozařováním a chemoterapií. Většinou kombinací minimálně dvou z uvedených metod. Rakovinou nejčastěji onemocní ženy mezi 35 a 55 lety. Velká část těchto žen byla nejspíše vystavena infekci HPV viru do 30. roku života.

Prevence rakoviny

Přenositeli viru jsou muži. Ti většinou nemají žádné příznaky. O své nemoci tedy nevědí a šíří jí nevědomky. Kondom je proto důležitou součástí v rámci prevence. Další ochranou je již výše zmíněné očkování proti HPV viru. Očkují se převážně dívky ve věku od 9 do 26 let. Ideální stav by byl však takový, že by byli očkováni všichni chlapci před začátkem sexuálního života. Tím by se zabránilo šíření papilomavirů.

Na trhu jsou dvě vakcíny. Jedna chrání pouze před rakovinou děložního čípku. Druhá pokrývá HPV viry plošně a zabraňuje tak nejen rakovině, ale i genitálním bradavicím.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/bulka-na-genitaliich/

Napsat komentář