«

»

Premenstruační syndrom

Menstruace je součástí intimního života ženy po mnoho let. Pro více než 40 % žen je spojena s mnoha různými obtížemi, které se souhrnně nazývají premenstruační syndrom.

Častá součást menstruace

Premenstruační syndrom je souhrn fyzických, psychologických a emocionálních symptomů týkajících se ženského menstruačního cyklu. Tyto symptomy jsou předvídatelné a objevují se pravidelně během dvou týdnů před menstruací. Jakmile začne krvácení, tyto symptomy zmizí.

První menstruace se objevuje mezi desátým a šestnáctým rokem. V druhé polovině menstruačního cyklu mají ženy nadbytek hormonu zvaného prolaktin, příliš mnoho estrogenů a nedostatek progesteronu. Tato hormonální nerovnováha způsobuje premenstruační syndrom.

Příznaky premenstruačního syndromu

Premenstruační syndrom se nevyskytuje v době těhotenství a úplně vymizí v menopauze. Příznaky jsou u každé ženy trochu jiné a liší se svou závažností. Existuje jich mnoho a dají se rozdělit na tělesné a psychické.

Mezi tělesné příznaky premenstruačního syndromu můžeme zařadit únavu, bolestivost prsů, zácpu, nadýmání, pokles schopnosti soustředit se, nechuť k intimnímu styku, bolesti zad a hlavy, dále vznik otoků a návalů, zvýšení hmotnosti. Zhoršuje se akné, může se objevit ekzém nebo poševní mykózy.

Psychickými příznaky jsou změny nálad, deprese, úzkost, náladovost, agresivita, podrážděnost, neklid. Podle statistik v období tří dnů před menstruací jsou častější sebevražedné pokusy a stoupá počet úrazů doma i na cestách.

Pro 5 až 10 procent žen může být premenstruační syndrom tak vážný, že výrazně narušuje jejich schopnost normálně žít a pracovat. V dřívějších dobách byl dokonce považován za psychickou poruchu.

Jak zmírnit příznaky

Pro zmírnění nepříjemných projevů syndromu se doporučuje upravit jídelníček. Omezit kofein, alkohol, soli, cukry a tuky. Vhodné jsou potraviny bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály. Dále je dobré cvičení, například aerobik, břišní tance, různé relaxační techniky.

Farmakologická léčba představuje hormonální antikoncepci, dále psychofarmaka psychické příznaky, léky na odvodnění při otoku, při varixech léky na cévy, analgetika.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/premenstruacni-syndrom/

Napsat komentář