«

»

Kapavka

Lidé provozující nechráněný sex riskují přenos pohlavní nemoci. Jednou z nejrozšířenějších sexuálně přenosných nemocí je kapavka, neboli gonorrhoea či hovorově tripl nebo kapela.

Definice pohlavní nemoci kapavka

Kapavku způsobuje gramnegativní bakterie Neisseria gonorrrhoeae. Toto onemocnění se obvykle projevuje jako hnisavý zánět sliznic pohlavních a vylučovacích orgánů, v ojedinělých případech může zasáhnout i konečník nebo oční spojivky.

Způsob přenosu a inkubační doba kapavky

Tato sexuálně přenosná nemoc se nejčastěji šíří při pohlavním styku. V případě těhotných infikovaných žen může též dojít k přenosu kapavky na novorozence během porodu, kdy se projevuje jako oční infekce. Naštěstí se v České republice toto riziko prakticky nevyskytuje, protože v porodnici jsou novorozenci preventivě ošetřeni vkápnutím speciálních kapek do očí.

Jednou z hlavních příčin slepoty u novorozenců je totiž zánět oční spojivky, kterému lze aplikací vhodných očních léků předejít. Inkubační doba této pohlavní nemoci činí většinou 2 – 14 dnů. U mužů se první symptomy objevují mezi 2. a 5. dnem od infikace, u žen pak 4. až 7. den. Výjimečně se však může stát, že kapavkou postižení lidé mohou být bez příznaků i několik měsíců.

Průběh a léčba kapavky

Přibližně 50 % žen postižených pohlavní nemocí zvanou kapavka je asymptomatických, popřípadě jsou příznaky jen mírné nebo atypické. Nejčastěji si pak nemocné ženy stěžují na vaginální výtok, obtíže při močení, krvácení mezi menstruací nebo po sexuálním styku. Pokročilejší příznaky, které mohou pomoci indikovat tuto nemoc, jsou křeče a bolest, horečka nebo dávení.

U mužů jsou to obtíže při močení, perianální svrbění a rektální krvácení. Základem léčby je správné použití antibiotik. Jelikož infekce s chlamydiemi je častá, doktoři obvykle předepisují kombinaci antibiotik, která léčí obě nemoci současně. Následná léčba s kontrolními testy je pak nezbytná proto, aby nemoc byla skutečně vyléčena a bylo vyloučeno přenašečství. Sexuální partneři, u nichž existuje pravděpodobnost onemocnění, by měli být rovněž vyšetřeni.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/kapavka/

Napsat komentář