«

»

Jaké známe menstruační pomůcky?

Menstruace je krvácení, které se pravidelně opakuje. Krvácení nastává u žen v rámci menstruačního cyklu. Pochází z latinského slova menses, neboli měsíc.

Menstruační pomůcky

Menstruační krvácení se periodicky opakuje v rámci menstruačního cyklu ženy. Každá žena má svůj vlastní menstruační cyklus, který obvykle trvá 29 a půl dne. Menstruační výtok má obvykle 50 ml krve.

V době menstruace můžeme pociťovat křeče dělohy či břišní dutiny (menstruační bolest zvaná dysmenorea). V tomto období je také typické podrážděnost, deprese nebo migréna.

Během menstruace můžeme volit z mnoha menstruačních pomůcek – vložky, tampony a konečně žhavá, revoluční novinka mezi menstruačními pomůckami – menstruační kalíšek. Pro výrobu menstruačních pomůcek vznikl celý specializovaný průmyslu.

Menstruační vložky se vyrábí nejčastěji z celulózy a nejrůznějších syntetických materiálů. Menstruační vložky se vyrábí v mnoha různých velikostech, tvarech a tloušťce – toto je jich obrovská výhoda (každá žena si jistě vybere tu „svou“). Většina vložek má tzv. „křidélka“, která nám napomáhají ochraňovat spodní prádlo. Můžeme se setkat také s parfémovanými vložkami, které mají zajistit pocit svěžesti – tyto vložky se nedoporučují používat alergikům.

Velikost vložky volíme podle síly menstruačního krvácení – v tomto nám napomohou symboly kapiček na obalu vložek. Čím více je kapiček na obale, tím silnější krvácení vložka zvládne. Ke konci menstruace volíme zpravidla vložky slipové – jejich výhodou je jejich malá velikost a tloušťka a poměrně silná absorpce. Vložky lepíme pomocí „lepících proužků“ na spodní prádlo. Obecnou výhodou vložek je jejich jednorázovost. Nevýhodou je pouze estetické hledisko a nepohodlí například při sportu. Vložky jsou jednoznačně nejlevnější menstruační pomůckou.

Také látkové vložky nejsou výjimkou. S látkovými (pratelnými) vložkami jsme se mohli setkat spíše v historii. V dnešní době se však opět vrací do módy, stejně jako dětské látkové plenky. Nevýhodou těchto vložek je, že nemají „lepící pásky“ a vložka se tak může posunout na jiné místo, než zrovna potřebujeme.

Jako prevence ušpinění spodního prádla, například při výtoku, používáme vložky zvané „intimky“. Tyto vložky jsou nejmenší ze všech a přizpůsobí se každému typu spodního prádla (běžné kalhotky, tanga kalhotky a string kalhotky). Intimky jsou nejmenší vložky – výhoda je, že se schovají do každé kabelky v nejrůznějších ozdobných pouzdrech nebo jednotlivě balené. Intimky nám pomáhají udržet si pocit svěžesti po celý den.

V posledních několika letech se hojně rozmohly tampony (zvláště u mladých dívek). Tampony se zavádějí přímo do vaginy. Tampony se vyrábí také v několika velikostech a stejně jako vložky mají na obalu symboly kapiček, které nám pomáhají zvolit správnou velikost tamponu v jednotlivých fázích menstruačního cyklu. Některé tampony se prodávají s aplikátorem, který slouží k pohodlnějšímu a hygieničtějšímu zavedení tamponu. Nevýhodu tamponů je, že se musí velmi často měnit, aby nedošlo ke vzniku zánětu (z bakteriálního rozkladu krve). Tampony nesmí používat ženy, které trpí TSST (toxic shock syndrom toxin), neboli syndrom toxického šoku. Toto onemocnění je velmi závažné, dokonce život ohrožující. Výhodou tamponu je jejich větší bezpečnost a komfort při zvýšeném tělesném pohybu. Tampony jsou finančně náročnější než vložky.

Novinkou, kterou řada žen ani gynekologů zatím nezná, je menstruační kalíšek vyrobený z lékařského, jakostního silikonu. Kalíšek má zvonkovitý tvar a je velmi jednoduchý v použití. Tato menstruační pomůcka je na našem trhu k dostání od roku 2000. Menstruační kalíšek je ekologická a ke zdraví šetrná náhrada vložek a tamponů. Kalíšek, stejně jako tampony, se zavádí přímo do pochvy. Na rozdíl od tamponu krev nevsakuje, ale „sbírá“.

Menstruační kalíšek je znovupoužitelný – jeho životnost je neomezená. U menstruačního kalíšku jednoznačně vítězí pozitiva. Ekonomické hledisko – menstruační kalíšek je v přepočtu oproti vložkám a tamponům jednoznačně nejlevnější. Z ekologického hlediska – kalíšek vůbec nezatěžuje životní prostředí (vložky a tampony zvětšují zátěž životního prostředí následnou likvidací odpadu). Nepřekonatelnou výhodou je také komfort, který nám kalíšek dopřeje – oceníme například při sportu. Významné je také hygienické hledisko.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/jake-zname-menstruacni-pomucky/

Napsat komentář