«

»

Papež Wojtyla povolil užívání antikoncepce

Vatikán – Karol Józef Wojtyła se stal papežem v pouhých 58 letech. Do své funkce nastoupil 16. října 1978 a přijal jméno Jan Pavel II. Jeho zvolení se zapsalo do dějin církve i světa a výrazně ovlivnilo další osudy národů střední a východní Evropy, které byly už přes třicet let ovládané komunistickými režimy.

Katolíci smějí užívat antikoncepci

Papežem se rázem stal příslušník jednoho z těchto národů. Muž, který posléze neváhal vyzvat západní státníky, aby přestali uznávat jaltské rozdělení Evropy a umožnili zemím v sovětské sféře vlivu znovu získat svobodu.

Před svým zvolením byl Wojtyla uznávaným polským kardinálem. Do podvědomí lidí se už tehdy dostal svým vřelým vztahem ke kultuře lidového katolictví a otevřeností k jiným náboženstvím. V souladu s povinnostmi svého nového úřadu vystupoval jako zastánce negativního postoje katolické církve vůči homosexuálům. Odsouhlasil používání antikoncepce a potraty, což u nekřesťanské veřejnosti vyvolalo rozporuplné reakce.

Jeho volba začala už 14. října. Zpočátku byli favorizováni italští kandidáti, ti se ale ukázali jako neprůchozí. Zvolení prvního Slovana do čela Vatikánu, který měl zkušenosti s hrůzami nacismu i komunismu, uvítaly desítky milionů věřících v komunistických zemích.

Nový papež svým věřícím nezůstal nic dlužný a už od počátku stavěl do čela své zahraničněpolitické agendy otázku dodržování lidských práv. Jeho volba byla jedním z významných momentů pro další politický vývoj v Polsku, kde začala demontáž komunistického systému ve východní Evropě.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/papez-wojtyla-povolil-uzivani-antikoncepce/

Napsat komentář