«

»

Způsobů ochrany před nechtěným těhotenstvím během kojení není mnoho

Žena je během doby kojení podle tradičních názorů před početím a novým otěhotněním chráněna hormonálním „mixem“, který jí koluje v těle. Jako vždy ovšem každé pravidlo připouští výjimky, a tak se může stát, že k početí dojde. Proto je důležité, aby v případě, že manželé nedodržují „šestinedělní klid“, byla žena chráněna.

Jaká antikoncepce je vhodná pro kojící ženu?

Volba antikoncepce po porodu ale není nikterak jednoduchou záležitostí. Obzvláště v případě, je-li žena plně kojící. Kromě toho, že prakticky kromě omezeného množství paralenu nesmí užívat vůbec žádné léky, musí navíc hlídat všechno, co sní, jelikož se to promítne do mateřského mléka. A proto nesmí užívat ani klasické antikoncepční preparáty.

Každá žena je plodná de facto po celou dobu svého života, pokud pravidelně menstruuje. Výjimkou nejsou tedy ani případy, kdy šestinedělí u ženy přejde rovnou plynule do dalšího těhotenství. Rozhodně to není pro zesláblé tělo nejlepší způsob, jak si v relativně krátkém čase tzv. při jednom přivést na svět dalšího potomka. Taková těhotenství také v praxi bývají zjištěna příliš pozdě, takže veškeré snahy o zmaření těhotenství mohou být již zcela zbytečné. Krátký interval mezi jednotlivými graviditami může ženu nejen fyzicky, ale i psychicky zcela vyčerpat. To se pak špatně odráží v následném mateřství, které nemusí vždy probíhat beze stresu.

Všeobecně se ví, že kojící žena je chráněna přirozenou cestou po dobu svého kojení, pokud však nedostane menstruaci. Návrat plodnosti však může být u kojících matek nečekaný, což také zvyšuje riziko otěhotnění. Jestliže žena po porodu má problémy s kojením, může se první menstruace dostavit do čtyř až šesti týdnů. Kojící žena se sice může těšit z delšího období neplodnosti, ale rozhodně nesmí počítat s antikoncepční ochranou spojenou s kojením trvající déle než šest měsíců.

Na čem to tedy závisí? V tomto ohledu bylo již provedeno značné množství pokusů a zjistilo se, že zablokování uvolnění vajíčka závisí na délce dráždění prsní bradavky sáním novorozence. Při tom se uvolňuje prolaktin, což je hormon, který ovlivňuje tvorbu mléka a současně blokuje ovulaci ve vaječníku. Závěr tedy je takový, že záleží na délce jednotlivých kojení a současně jak často matka přikládá dítě k prsu.

Pro dokonalost antikoncepčního efektu kojení by mělo stačit minimálně šest kojení v průběhu 24 hodin. Přičemž by vytvořeného mléka mělo být co nejvíce. Když vaše dítě poprvé ochutná nějaký druh umělé výživy, je to pro vás varovné znamení a také pobídka k rychlému obstarání nějaké vhodné antikoncepce. Při částečném kojení je antikoncepční efekt jen velice malý. Jestliže se při kojení přesto objeví menstruační krvácení, je třeba začít s užíváním antikoncepce již od tohoto okamžiku, tedy pouze v případě, že s partnerem neuvažujete o splození dalšího potomka.

K prvnímu pohlavnímu styku po porodu by podle odborníků mělo dojít až po skončení šestinedělí. Praxe však ukázala, že velká část žen ho má už dříve. Mnohdy je to z důvodu neustálého naléhání partnera nebo i vaší touhy, sehrát svou roli může také obava z prvního vyšetření u gynekologa. Poporodní sex občas bývá provázen bolestí a jeho prožitky nemusí být takové, na jaké jste byla zvyklá. Tento jev je přisuzován hormonálním změnám a obvykle trvá po celou dobu kojení.

Pokud uvažujete o antikoncepci a jste novopečená maminka, v každém případě toto rozhodnutí nejdříve prokonzultujte s vaším lékařem, který vám určitě ochotně nabídne všechna možná řešení.

Jednou z variant pro kojící ženu je nitroděložní tělísko. Jeho zavedení se doporučuje takřka hned po porodu nebo kdykoli poté. Nemá vliv na produkci mateřského mléka a dokonce jeho zavádění je pro kojící ženu méně bolestivé. Další variantou mohou být i hormonální antikoncepční tablety, jejichž výběr je ale poněkud omezený. Měli bychom upřednostnit čistě gestagenní tablety, které obsahují pouze hormon žlutého tělíska. Užívají se nepřetržitě a opět žádným způsobem neovlivňují kojení a ani neubližují dítěti. Po šestinedělí se také mohou bez problémů zavést hormonální podkožní tyčinky, prodávané v lékárně pod názvem Norplant. Jejich ochranný efekt je dlouhodobý, a to na dobu pěti let.

Odpověď není zdaleka tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát a jednotlivé výsledky měření se od sebe velice liší. Můžeme předpokládat, že každý výrobce si vybírá nebo objednává statistiky, které jako nejvýhodnější metodu antikoncepce označují právě tu jeho.

Zvlášť proslulé jsou studie skupin, které podporují takzvané „přirozené plánování rodičovství“ a zároveň nesouhlasí s používáním hormonální antikoncepce. Daleko důležitější než zaručená spolehlivost antikoncepční metody je spolehlivost toho, kdo ji používá. Pokud dají lékaři do rukou ženě absolutně spolehlivé tabletky, pak v případě selhání nepůjde jen o selhání vlastní antikoncepce, ale o selhání uživatelky.

Proto musí případné zájemkyně při předběžném průzkumu věřit údajům, které hodnotí antikoncepční metodu celkově a nejen samotnou antikoncepci a musí si samy uvědomit, jestli jsou spolehlivé a schopné daný druh používat. Je samozřejmé, že právě metody, kdy jsou na uživatelku kladeny nejmenší nároky, jsou nejspolehlivější, například nitroděložní tělísko, kde na zodpovědnosti partnerky skoro vůbec nezáleží, nebo injekční a podkožní antikoncepce, kdy možnost selhání uživatelky prakticky neexistuje.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/zpusobu-ochrany-pred-nechtenym-tehotenstvim-behem-kojeni-neni-mnoho/

Napsat komentář