«

»

Rakovina prsu

Za posledních 30 let vzrostl výskyt rakoviny prsu o 120 %, a to je nejvíc ze všech zhoubných nádorů. Strach způsobí pozdní návštěvu lékaře. V pozdním stadiu je léčba rakoviny prsu velmi obtížná.

Rakovina prsu – nemoc, které se můžeme účinně postavit

Nejjednodušší metodou objevení rakoviny prsu je samovyšetření pohmatem, které provádí žena sama. Samovyšetření musí být součástí preventivního chování mladých žen.

Lékařskou metodou vyhledávání nehmatných nádorů je vyšetření pomocí mamografu. Mamografie je rentgenová metoda, při které se prs musí stlačit mezi podložku a kompresní desku. Někdy se doplní ultrazvukové vyšetření, které zobrazí prs trojrozměrně.

Digitální mamografie se nepoužívá pro prevenci, ale v případě upřesnění nálezu z klasického vyšetření. Prsní tkáň se zobrazuje prostřednictvím počítače na monitor. Lékař dostává vysoce kvalitní snímky, které si může zvětšit nebo zdůraznit. Nehrozí, že by se snímek nepodařil, jako u klasického snímkování.

Objeví-li se na mamografu podezřelý nález, lékař pošle pacientku na sonografické neboli ultrazvukové vyšetření. Spolehlivost vyšetření se blíží mamografii, především u nádorů nad 1 centimetr. Když selžou obvyklé vyšetřovací metody rakoviny prsu, používá se speciální zobrazovací metoda – magnetická rezonance. Nejčastěji jde o případy, kdy není možné rozlišit jizevnatou tkáň od nádoru.

Další metodou vyšetření rakoviny prsu je biopsie – mikroskopické vyšetření vzorků tkáně, vyjmuté ze živého organismu. Provádí se silnou jehlou, vyžaduje místní umrtvení a trvá asi půl hodiny. Výsledek se pacientka dozví asi za šest dní.

Nejnovější metoda se nazývá vakuová biopsie. Do odběrové jehly se nasává vzorek podtlakem. Předností je, že z jednoho vpichu lze odebrat větší počet vzorků. Vyšetření se provádí ambulantně.

Palpační vyšetření, neboli vyšetření pohmatem provádí diagnostik, specialista na onemocnění prsní žlázy. Toto klinické vyšetření nenahrazuje prohlídku pomocí přístrojů.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/rakovina-prsu/

Napsat komentář