«

»

Potíže s prostatou samy nezmizí

Zhoubný nádor prostaty je druhým nejčastěji diagnostikovaným onemocněním mužů po padesátce. Zhoubný nádor prostaty je třetí nejčastější příčina úmrtí mužů v této věkové kategorii.

Mužů se zhoubným onemocněním prostaty přibývá.

Je tu však reálná šance na uzdravení a zachování kvality života. Muži by měli být o tomto riziku informováni a měli by pravidelně podstupovat preventivní vyšetření prostaty, aby byl případný nádor zachycen a léčen včas.

Prostata neboli předstojná žláza je důležitou součástí močového a pohlavního ústrojí muže. Je velká asi jako kaštan a umístěná pod dnem močového měchýře. Jejím středem prochází močová trubice, do níž ústí chámovody a semenné váčky. Chámovody spojují močovou trubici s nadvarlaty a prochází jimi spermie. Semenné váčky produkují sekret, který zajišťuje pohyblivost spermií. Velké množství malých žlázek umístěných v prostatě produkuje řídký, mléčně zakalený sekret, který spolu s obsahem semenných váčků a se spermiemi tvoří tekutinu zvanou ejakulát. Jestliže tedy dojde k onemocnění prostaty, objeví se zpravidla problémy při močení, nezřídka také v oblasti sexuálního života.

Mužů se zhoubným onemocněním prostaty přibývá. Je tu však reálná šance na uzdravení a zachování kvality života. Muži by měli být o tomto riziku informováni a měli by pravidelně podstupovat preventivní vyšetření prostaty, aby byl případný nádor zachycen a léčen včas.

Jestliže ve žlázové tkáni prostaty propukne nějaký chorobný proces, například zánět (prostatitis) nebo nezhoubné zmnožení buněk (benigní hyperplazie prostaty), projeví se to zpravidla tím, že se prostata zvětší a stlačuje močovou trubici, procházející jejím středem.

V důsledku toho dochází k obtížnějšímu vyprazdňování močového měchýře. Může dojít až k úplné zástavě močení a městnání moči v močovém měchýři. Zbytnění prostaty se může projevovat přerušováním a zeslabením proudu moči a častým nebo náhlým a naléhavým nucením na močení. Muže trpící zbytněním prostaty často sužuje i noční nucení na močení.

Komplikace se dostavují při nedokonalém vyprazdňování močového měchýře a hromadění moči v něm. Tyto zdravotní problémy často donutí muže k návštěvě lékaře. Jsou-li však považovány jen za nezbytný projev stárnutí, z tohoto důvodu nebo z obav či studu se pacient k návštěvě neodhodlá.

Vážná situace může nastat v případě nádorového bujení v prostatě. Zhoubný nádor se zpravidla vyvíjí v okrajové části prostaty, roste pomalu a zpočátku nemusí působit žádné potíže. První příznaky se většinou objeví až v případech, kdy je nádor tak velký, že utlačuje močovou trubici, prorůstá do močového měchýře nebo působí bolesti v oblasti malé pánve a bederní páteře. Bohužel stále relativně často se vyskytují i případy, kdy byl zhoubný nádor prostaty diagnostikován teprve ve chvíli, kdy se objeví metastázy v kostech, plicích nebo jiných orgánech, kdy už je nádor bohužel nevyléčitelný.

Těmto situacím chceme samozřejmě předejít. Jestliže se objeví některý z následujících příznaků, není rozumné vyčkávat, že sám od sebe zmizí. Zpravidla k tomu nedojde.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/potize-s-prostatou-samy-nezmizi/

Napsat komentář