«

»

Prevencí lze zabránit rakovině děložního čípku

Rakovinou děložního čípku ročně onemocní asi 1000 žen, čtyři stovky z nich nemoci podlehnou. Zbytečně. Před tímto druhem rakoviny se ženy mohou bránit.

Očkování a preventivní prohlídky – účinná prevence

V letošním roce německý vědec Harald zur Hausen získal Nobelovu cenu za objev lidských papilomavirů (hpv) způsobujících rakovinu děložního čípku. Tyto viry se přenášejí intimním stykem, organismus nakažených se těchto virů většinou dokáže zbavit sám. Ovšem nakažený se stává přenašečem a nemoc se šíří. S lidskými papilomaviry se během svého života setká většina populace.

Významným preventivním krokem je očkování. V České republice se očkování proti rakovině děložního čípku provádí již dva roky. Na trhu jsou k dostání dvě vakcíny Silgard a Cervarix. Vakcína Silgard ženy ochrání proti dvěma agresivní typům hpv způsobujících rakovinu děložního čípku (typ 16 a 18) a proti dalším dvěma typům (6 a 11), které jsou původcem genitálních bradavic. Vakcína Cervarix ženy chrání před hpv 16 a 18 způsobujících rakovinu děložního čípku. Očkování je určeno dívkám a ženám ve věku 9 – 26 let.

Preventivní gynekologické prohlídky dokáží včas odhalit abnormální změny na děložním čípku ženy a díky včasnému zásahu, kdy dojde k jejich odstranění, se ve většině případů podaří zabránit rozvoji nemoci. Rakovina děložního čípku se zpravidla rozvíjí po několik let (může se jednat i o dvě desetiletí).

Pokud žena pravidelně navštěvuje gynekologa a jednou ročně si nechá provést cytologický stěr z děložního čípku, je velmi nepravděpodobné, že by se u ní rakovina děložního čípku rozvinula do stádia, kdy je velmi obtížně léčitelná nebo žena nemoci podlehne. Tyto prohlídky jsou bezplatné a nepovinné, je na rozhodnutí každé ženy, jak zodpovědně bude ke svému tělu přistupovat.

Výsledkem preventivní gynekologické prohlídky může být nález abnormálních buněk na děložním čípku. Toto neznamená, že žena má rakovinu. Obvyklým postupem v tomto případě je opakovaný stěr po třech měsících, v případě pozitivního nálezu přijdou na řadu další vyšetření.

Nejlepší možnou prevencí je kombinace očkování a pravidelných gynekologických prohlídek. Rakovina děložního čípku je jediným typem rakoviny, kterému se lidé mohou bránit očkováním.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/prevenci-lze-zabranit-rakovine-delozniho-cipku/

Napsat komentář