«

»

Senioři stále více holdují sexu

Sexuální život seniorů se za poslední desítky let velmi zlepšil, jak uvádí nová studie, provedená u 1500 Švédů starších 70 let. A není tomu tak jen ve Švédsku.

Studie byla sice provedena ve Švédsku, s jejími výsledky se však ztotožňují také třeba Spojené státy. Je známo, že relativně mnoho lidí pokračuje v sexu i ve věku velmi pokročilém. Data z tohoto výzkumu ilustrují, jak se během času mění sexuální život a zvyklosti seniorů.

Jak častý je sex u seniorů?

Současní senioři uvádějí, že mají sex mnohem častěji a přináší jím daleko více příjemných pocitů než jejich „předchůdci“ před třiceti lety. Od roku 1971 do roku 2000 se významně zvýšil poměr sedmdesátiletých seniorů, kteří uvádějí, že stále praktikují sexuální život.

Sexuální aktivita narůstá nejen mezi seniory ženatými a vdanými, ale i mezi těmi svobodnými. Více než jeden ze čtyř mužů v roce 2000 uvedlo, že provozuje sex minimálně jednou týdně, přičemž v sedmdesátých letech se jednalo pouze o asi deset procent z celkového počtu dotázaných mužů.

Senioři si sex užívají

V roce 2000 uvedla více než polovina mužů a žen, že žijí ve šťastném vztahu. Ve srovnání s výsledky v letech sedmdesátých, kdy takových byla jen pouhá třetina. Současní senioři navíc uvádějí daleko větší spokojenost v sexu, méně dysfunkcí a hlavně mnohem lepší postoje k sexualitě ve stáří.

Výzkum sice nebyl zaměřen na to, proč dnes stále více seniorů žije aktivním sexuálním životem. Je však zřejmé, že lidé dotazovaní v sedmdesátých letech se narodili na přelomu století, kdy byla sexualita a prožitek ze sexu tabu. Dnešní generace seniorů již zažila ve svých zhruba třiceti letech sexuální revoluci, zřejmě proto je tedy jejich postoj k sexu mnohem liberálnější.

Dalším neméně důležitým momentem je skutečnost, že dnešní senioři jsou zajisté mnohem zdravější a cítí se častěji dobře. Jen v průběhu této studie se průměrná délka života u mužů zvýšila o pět let, u žen o roky čtyři. Moderní senior má také volný přístup k lékům, ovlivňujícím kvalitu sexu a prožitku z něj, což předchozí generace neměly.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/seniori-stale-vice-holduji-sexu/

Napsat komentář