«

»

Sexem k dlouhověkosti

Bůhvíproč se ve společnosti rozšířil mýtus, že lidé, kteří chovají vnoučata, sex nevyžadují a ani by neměli. Že to není vůbec pravda, zjistí zpravidla jedinci až tehdy, kdy sami dosáhnou vyššího věku, a přesto u nich chuť na milování jaksi neustává.

„Člověk je tvor sexuální od narození až do smrti,“ 

vysvětluje sexuolog Petr Weiss. Zkoumáním sexuálních aktivit Čechů se zabývá dlouhodobě, a tak potvrzuje, že většina starších lidí sex ať už s partnerem či bez něj také má.

Ačkoliv ošátkované sedmdesátileté babičky už pomalu mizí a nastupují čilé paní s přelivem, od menopauzy jako by na sex neměly mít nárok. Pokud si samy namluví, že „to už pro ně není“, zřejmě neměly dobrý sex ani předtím. Jinak by totiž věděly, že ačkoliv jim může déle trvat, než se dostaví vzrušení, intimita a radost prožitá při rozkoši s partnerem se nemění. I když v tom může být právě problém.

„Hlavním omezujícím faktorem sexuální aktivity u starších lidí je absence vhodného partnera,“ říká Petr Weiss. Především starší ženy už se s novými partnery seznamují hůř. Nikdo by však neměl rezignovat, a pokud není k mání partner, stejně, ne-li spolehlivěji a rychleji dokáže člověka uspokojit masturbační technika.

Obecně se lidé více než o partnera obávají o svůj zdravotní stav, vtipů o infarktu při milování koluje po výčepech dost. Sex včetně masturbace přitom duševní a tělesné zdraví nepochybně podporuje. Pro muže je určitě zajímavé, že pravidelný sex je prevencí i léčbou potíží, které má na svědomí prostata. 

Podle Petra Weisse navíc fyzická námaha při milování není nijak nebezpečná. Komu nedělá problém vyjít do druhého patra a nezhroutí se ještě v mezaninu, zvládne i sex. Pokud se už do něj někomu nechce, neměl by se vzdávat alespoň doteků. Alespoň občas by si proto každý senior měl dopřát profesionální masáž.

Sexuolog Weiss však zdůrazňuje i jinou věc. Pokud člověka přece jen chuť na sex přejde, není to tragédie. „Naopak, když člověka přestane sexuální potřeba obtěžovat, může se dostavit i úleva, to je důležité si uvědomit.“

Pro mladší ročníky závěrem jedna důležitá zpráva: podle všech dotazovaných odborníků nejvíc pomáhají „zdravé životní návyky z mládí“. Kdo se donutí vstoupit do tělocvičny ve třiceti, spíše se mu bude chtít cvičit i v šedesáti než někomu, kdo tenisky nebo plavky nikdy nevlastnil.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/sexem-k-dlouhovekosti/

Napsat komentář