«

»

Silgard proti rakovině děložního čípku

Rodiče stále přemýšlí, jak ochránit své dítě. Ne vždy je však napadne, že chránit mohou i před zákeřnou nemocí, jakou rakovina děložního čípku bezesporu je. Silgard?

Ano, Silgard.

Silgard je očkovací látka proti rakovině děložního čípku. Původcem tohoto závažného onemocnění je takzvaný papilomavirus, k jehož přenosu dochází při pohlavním styku z muže na ženu.

Rakovina děložního čípku se řadí k nejčastějším typům rakoviny u žen v Evropě. Každoročně touto nemocí onemocnění 60.000 žen, 30.000 žen této nemoci bohužel podlehne. V České republice se jedná každoročně o 1.000 nových případů, přičemž 400 pacientek s touto nemocí zemře.

Díky vědcům a jejich výzkumům jsme stále dál

Rakouští vědci při svém výzkumu zjistili, že dívky dostanou tento vir mnohem dříve, než se sexem začnou. Výzkum byl proveden u 110 děvčat ve věku od čtyř do patnácti let a téměř u pětiny výskyt viru potvrdil. Před vědci je teď další důležtý úkol zjistit, proč a jak se tyto malé dívky nakazily ještě před tím, než začaly žít pohlavním životem. Možné je, že k přenosu došlo již při porodu, nebo také například přenosem infekce z matčina ručníku.

Jak již bylo uvedeno, rakovina děložního čípku je velice nebezpečná. Díky vakcíně Silgard můžeme naše dítě před tímto často smrtelným onemocněním účinně uchránit. Medicína a výzkumy jdou kupředu i v léčbě rakoviny jako takové, neriskujme však a nepočítejme s tím, že než mé dítě dospěje, bude rakovina běžně vyléčitelná. I kdyby tomu tak bylo, prevence je vždy jednodušší a účinnější.

Kdy je nejvhodnější doba pro očkování vakcínou Silgard?

V Evropě je již několik zemí, které plošně proti rakovině děložního čípku očkují. V České republice je toto očkování prováděno rovněž, ovšem není zdarma. Očkování i vakcínu Silgard je nutno si zaplatit. Některé zdravotní pojišťovny na ně ale přispívají, případně je možno si ji pořídit na splátky.

Daniela Dörflerové z výzkumného týmu vídeňské univerzity ve svých studiích uvádí, že by mělo být očkování vakcínou Silgard aplikováno již u malých děvčátek daleko před začátkem pohlavního života a tak, aby byly vyloučeny možnosti přenosu i jiným způsobem, než sexem.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/silgard-proti-rakovine-delozniho-cipku/

Napsat komentář