«

»

Vaginální infekce

U vaginálních infekcí je důležitá prevence a omezení rizikových faktorů. Prevence onemocnění vaginální infekcí spočívá ve vyřazení faktorů, které narušují přirozené poševní prostředí.

Vaginální infekci způsobuje oslabení imunity

Klíčem k úspěšné léčbě vaginálních infekcí je obnova a udržení přirozeného obranného prostředí pochvy. Vaginální infekce – nepříjemné tajemství, které lze snadno léčit. Pochva ženy má přirozené ochranné prostředí. Ke vzniku vaginálních infekcí vede oslabení imunity a nerovnováha přítomných bakterií. Nejčastější vaginální infekce jsou vaginální mykóza a bakteriální vaginóza.

Vaginální mykóza patří mezi nejčastější ženské vaginální infekce. Mezi příznaky vaginální mykózy patří svědění, bílý tvarohovitý výtok a pálení při močení. Dále otok rodidel, zarudnutí pochvy a bolest při pohlavním styku. Může v těle přežívat i několik let bez příznaků a pak se projevit.

Bakteriální vaginózy se projevuje šedavým, zapáchajícím výtokem. Touto infekcí jsou ohroženy zejména ženy, které střídají sexuální partnery, ale i sexuálně náruživé ženy. U této vaginální infekce je důležitá okamžitá léčba, která zabrání komplikacím jako jsou záněty nebo neplodnost.

Lékaři doporučují používání kondomu jako ochranu před vaginálními infekcemi. Na léčbu vaginálních infekcí je dnes k dispozici velké množství místních i celkových – tabletových – preparátů. Všechny mají vysokou účinnost. K ústupu příznaků a zničení kvasinek dochází během 3 až 7 dnů. Po vyléčení je nutné se soustředit na prevenci a omezení rizikových faktorů.

Hormonální aktikoncepce zvyšuje riziko vaginální infekce

Mezi rizikové faktory, které podporují vznik vaginálních infekcí patří používání hormonální antikoncepce, těhotenství a léčba antibiotiky. Dále chlorovaná voda v bazénech, onemocnění sexuálního partnera a cukrovka. Nelze zapomenout ani přejídání a nadměrnou konzumaci cukrů, nevzdušné prádlo nebo poruchu imunity.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/vaginalni-infekce/

Napsat komentář