«

»

Zánět pochvy

Zánět pochvy se často označuje i jako vaginitis nebo kolpitis.

Jestliže poškozením ochranného mechanizmu sliznice pochvy vniknou do pochvy bakterie nebo plísně, vznikne často zánět pochvy. Hlavními symptomy tohoto onemocnění je pálení, svědění a zvýšený poševní výtok.

 

Zánět vagíny může být způsoben různými choroboplodnými zárodky. Může se jednat o plísně, bakterie, viry nebo chlamydie. Do pochvy se mohou dostat různými způsoby, jako např. nesprávnou hygienou při vyměšování, ze stolice do vaginální oblasti a při snížené obranyschopnosti prostředí pochvy se zde usadí a dále rozmnožují. Chlamydie se přenáší výhradně pohlavním stykem.

Při zánětu pochvy si pacientky všimnou změněného nebo zvýšeného výtoku a zarudnutí stydkých pysků, často doprovázeném svěděním. Toto svědění může být velmi intenzivní a nepříjemné. Některé postižené mohou ale individuálně nemít žádné nebo jenom velmi slabé symptomy a na zánět je upozorní až lékař při pravidelné prohlídce.

Zánět by se měl v každém případě léčit, protože jinak je možný i přenos a rozšíření na vejcovody a vagínu. Léčení zánětu je závislé od původce nákazy a provádí se různými způsoby. U bakterií se předpisují antibiotika ve formě tablet a čípků, u plísní se provádí speciálními prostředky, které obsahují např. účinnou složku clotrimazol a podávají se ve formě čípků nebo masti. Jestliže lékař stanoví, že původem onemocnění jsou chlamydie, pak by měl být léčen i partner pacientky.

Pro prevenci zánětu pochvy je třeba dbát na správnou hygienu při vyměšování, především při stolici. Neměly by se používat žádné intimní spreje nebo další prostředky určené pro intimní hygienu a intimní oblast denně omývat pouze čistou vodou. Je třeba dbát i na pravidelnou denní výměnu spodního prádla a spodní prádlo je nutné prát v horké vodě.

Permanent link to this article: https://www.hrackydopostele.cz/zanet-pochvy/

1 ping

  1. Kateřina

    Já osobně nesouhlasím s tím, že při zánětu omývat pouze vodou. Jsou různé koupele co právě tomuto problému pomáhají. Dokonce mám i intimní gel přímo na léčbu zánětu.

Napsat komentář